Fel gäster kom till mötet – inga svar om seglingens framtid: "Visar på totalt haveri"70 båthusägare som riskerar att tvingas avveckla.Fel gäster kom till mötet – inga svar om seglingens framtid: "Visar på totalt haveri"
Båtklubb storsatsar i Ö-vik: "Vi är först i Sverige"Lungviks hamnförening satsar på båtlivet i Örnsköldsvik. Miljön är högt prioriterat och nu går det…Båtklubb storsatsar i Ö-vik: "Vi är först i Sverige"
Nu satsas det stort på Ö-vikshamnen – renoveringar och planer på restaurang: "Ett lyft för turism och båtlivet"Det finns stora planer för Lungvikshamnen i Ö-vik.Nu satsas det stort på Ö-vikshamnen – renoveringar och planer på restaurang: "Ett lyft för turism och båtlivet"
Stort båtkaos i Ö-vik – tankstation fylldes med fel bränsle – Rolf fick båtmotorn förstördDet var en båttur som Rolf Näslund från Ö-vik sent kommer att glömma. Stort båtkaos i Ö-vik – tankstation fylldes med fel bränsle – Rolf fick båtmotorn förstörd
BILDEXTRA: Äntligen dags för sjösättning i Ö-vik – under perfekta förutsättningar: "Den här dagen är alltid spännande och pirrig"Fredagen var en efterlängtad dag för båtfolket i Örnsköldsvik då de fick se sina båtar lyftas upp i…BILDEXTRA: Äntligen dags för sjösättning i Ö-vik – under perfekta förutsättningar: "Den här dagen är alltid spännande och pirrig"
Hamnföreningen orolig för framtiden – vill köpa småbåtshamnen eller ha ett längre arrendeLugnviks Hamnförening har under många år arrenderat småbåtshamnen av Örnsköldsviks kommun. Nu vill…Hamnföreningen orolig för framtiden – vill köpa småbåtshamnen eller ha ett längre arrende