Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Resultaten från Graningerundan 2014

Hur gick det för de lokala skidåkarna under Graningerundan? Här nedanför finns hela resultatlistan.

Annons

H 0-8, 600 m: Joel Byström, Vårby IK, Teo Dolk, Sollefteå Skidor IF, Isak Ejvinsson, Matfors SK, Kaspar Ericsson, Stockviks SF, Noel Hedlund, Stockviks SF, Hugo Kallin, Hägglunds Ski Team SK, Linus Källman, Sollefteå Skidor IF, Emil Lundgren, Stockviks SF, Ture Mannelqvist, Vårby IK, Emil Mohlin, Forsmo IF, Folke Molin, Sollefteå Skidor IF, Martin Nilsson, Hägglunds Ski Team SK, Måns Olsson, Forsmo IF, Alex Palmqvist, Sollefteå Skidor IF, Isak Persson, Vårby IK, Liam Söderqvist, Forsmo IF, Linus Söderqvist, Forsmo IF, Nils Wallberg, Hägglunds Ski Team SK, Sebastian Westermark, Forsmo IF.

D 0-8, 600 m: Jennifer Andersson, Forsmo IF, Moa Axelsson, Forsmo IF, Emma Byström, Vårby IK, Hanna Eriksson, Sollefteå Skidor IF, Emma Forsgren, Vårby IK, Astrid Forslund, Stockviks SF, Märta Hübenette, Husums IF SK, Julia Jonsson, Alnö SK, Hanna Karlsson, Sollefteå Skidor IF, Filippa Källman, Sollefteå Skidor IF, Märta Mannelqvist, Vårby IK, Kajsa Molin, Sollefteå Skidor IF, Ida Nauclér, Sollefteå Skidor IF, Nora Nauclér, Sollefteå Skidor IF, Emma Perbo, Hägglunds Ski Team SK, Agnes Pettersson, Forsmo IF, Hedvig Ulander, Husums IF SK, Ellen Westerlund, Vårby IK, Emilia Westermark, Forsmo IF, Lovisa Vestman, Bondsjöhöjdens IK.

H 9, 1.2 km: 1) Tomas Holmgren, Matfors SK, 05:39, 2) Viking Olsson, Husums IF SK, 05:48, 3) Hugo Petersson, Vårby IK, 05:50, 4) Liam Johnson, Matfors SK, 05:57, 5) Oskar Persson, Vårby IK, 05:59, 6) Linus Pettersson, Kramfors-Alliansen, 06:09, 7) Axel Tingelöf, Sollefteå Skidor IF, 06:42, 8) Jason Blomqvist, Matfors SK, 07:12, 9) Viktor Vestman, Bondsjöhöjdens IK, 07:24, 10) Lukas Petersson, Sollefteå Skidor IF, 07:44, 11) Emil Palmqvist, Sollefteå Skidor IF, 08:17, 12) Oliver Lindman, Forsmo IF, 08:51.

D 9, 1.2 km: 1) Sofia Bergman, Sollefteå Skidor IF, 05:54, 2) Liv Persson, Sollefteå Skidor IF, 06:36, 3) Ruth Hugg-Olsson, Matfors SK, 06:56, 4) Irma Burman, Alnö SK, 07:09, 5) Cornelia Hörnquist, Hägglunds Ski Team SK, 07:10, 6) Ronja Nilsson, Sollefteå Skidor IF, 07:14, 7) Filippa Hägglund, Sollefteå Skidor IF, 07:15, 8) Wilma Björklund, Alnö SK, 07:33, 9) Alva Perbo, Hägglunds Ski Team SK, 09:19.

H 10, 1.2 km: 1) Markus Juntikka, Bondsjöhöjdens IK, 04:55, 2) Marcus Nilsson, Hägglunds Ski Team SK, 05:09, 3) Hugo Sjölander, Bondsjöhöjdens IK, 05:24, 4) Sebastian Höglund, Kramfors-Alliansen, 05:28, 5) Lukas Ejvinsson, Matfors SK, 05:44, 6) Sebastian Stenmark, Forsmo IF, 05:53, 7) Erik Byström, Vårby IK, 06:01, 8) Isak Bodin, Sollefteå Skidor IF, 06:02, 9) Johannes Ulander, Husums IF SK, 06:07, 10) Hampus Konradsson, Stockviks SF, 06:17, 11) Elias Holgersson, Högforsen Fritid IF, 06:19, 12) Kristoffer Hopkins, Junsele IF, 06:52.

D 10, 1.2 km: 1) Louise Jonsson, Alnö SK, 05:24, 2) Nora Westerlund, Vårby IK, 05:27, 2) Elvira Nilsson, Sollefteå Skidor IF, 05:27, 4) Tova Grahn Birve, Alnö SK, 05:36, 5) Elsa Granholm, Stockviks SF, 05:38, 6) Maja Wallberg, Hägglunds Ski Team SK, 05:57, 7) Tea Hedlund, Stockviks SF, 05:58, 8) Klara Forslund, Stockviks SF, 05:59, 9) Hanna Westerlundholmgren, Husums IF SK, 06:04, 10) Wilma Nilsson, Sollefteå Skidor IF, 06:20, 11) Thea Söderqvist, Forsmo IF, 06:25, 12) Kristina Vestman, Bondsjöhöjdens IK, 06:54, 13) Ylva Sandström, Stockviks SF, 07:20.

H 11, 2.2 km: 1) Oskar Vikström, Stockviks SF, 07:25, 2) Love Wagman, Sollefteå Skidor IF, 08:04, 2) Sebastian Hägglöf, Hägglunds Ski Team SK, 08:04, 4) Axel Mannelqvist, Vårby IK, 08:20, 5) Hugo Nilsson, Sollefteå Skidor IF, 08:22, 6) Felix Westerlund, IF Strategen, 08:26, 7) Viktor Olsson, Husums IF SK, 08:34, 8) Teo Eikelboom, Vårby IK, 08:42, 9) Anders Dahl, Alnö SK, 08:58, 10) Elias Grönlund, Sollefteå Skidor IF, 09:07, 11) Viggo Lindehall, Bondsjöhöjdens IK, 09:12, 12) Linus Dahl, Vårby IK, 09:22.

D 11, 2.2 km: 1) Tove Ericsson, Stockviks SF, 06:55, 2) Elin Forsgren, Vårby IK, 07:37, 3) Elsa Eriksson, Husums IF SK, 07:50, 4) Klara Torshage, Vårby IK, 07:53, 5) Alva Eklund, Sollefteå Skidor IF, 08:06, 6) Sanna Berglund, Vårby IK, 08:15, 7) Tess Andersson, Sollefteå Skidor IF, 08:20, 8) Lisa Hansen, IF Strategen, 08:29, 9) Alva Persson, Vårby IK, 08:39, 10) Hilda Sundberg, Sollefteå Skidor IF, 08:42, 11) Maja Kallin, Hägglunds Ski Team SK, 08:54, 12) Lina Lundgren, IF Strategen, 09:00, 13) Thea Forsberg, Sollefteå Skidor IF, 09:02, 14) Amanda Pallin, Alnö SK, 09:09, 15) Marie Dahlberg, Kramfors-Alliansen, 09:20, 16) Rebecka Samuelsson, Husums IF SK, 09:23, 17) Trude Burman, Alnö SK, 09:32, 18) Ella Sehlberg, Hägglunds Ski Team SK, 10:15, 19) Vilma Lukka, Hägglunds Ski Team SK, 11:03,

H 12, 2.2 km: 1) Jens Nilsson, Sollefteå Skidor IF, 07:19, 2) Rasmus Westerlund, IF Strategen, 07:26, 3) Joel Johansson, Kramfors-Alliansen, 07:36, 4) Melker Eklund, Vårby IK, 07:52, 5) Laban Nordin, Vårby IK, 08:15, 6) Axel Lundgren, Stockviks SF, 08:39, 7) Axel Saitton, Vårby IK, 08:54, 8) Samuel Johansson, Hägglunds Ski Team SK, 09:08, 9) Arvid Henning, Bondsjöhöjdens IK, 09:20.

D 12, 2.2 km: 1) Emma Höglund, Kramfors-Alliansen, 07:28, 2) Elin Modin, Sollefteå Skidor IF, 07:56, 3) Johanna Pahlin, Sollefteå Skidor IF, 08:07, 4) Sanna Sundström, Husums IF SK, 09:07, 4) Alva Eriksson, Sollefteå Skidor IF, 09:07, 6) Sigrid Hübenette, Husums IF SK, 09:26.

H 13, 2.2 km: 1) Elis Tingelöf, Sollefteå Skidor IF, 06:40, 2) Hampus Bodin, Sollefteå Skidor IF, 06:42, 3) Jakob Grönlund, Sollefteå Skidor IF, 06:58, 4) Viktor Wallberg, Hägglunds Ski Team SK, 07:00, 5) Victor Lukka, Hägglunds Ski Team SK, 07:06, 6) Vincent Johnson, Matfors SK, 07:24, 7) Isak Seijsing, Hägglunds Ski Team SK, 07:48, 8) Vilhelm Korpela, Sollefteå Skidor IF, 07:53.

D 13, 2.2 km: 1) Ida Norman, Kramfors-Alliansen, 07:11, 2) Sofia Boström, Skorpeds SK, 07:33, 3) Ella Hugg-Olsson, Matfors SK, 07:37, 4) Emilia Pettersson, Kramfors-Alliansen, 07:53, 5) Ida Wickberg, Hägglunds Ski Team SK, 08:44, 6) Sanna Sjöberg, Anundsjö IF, 08:55.

H 14, 4.4 km: 1) Hugo Eriksson, Husums IF SK, 11:52, 2) Petter Dahl, Alnö SK, 12:08, 3) Anton Eriksson, Sollefteå Skidor IF, 12:24, 4) Alexander Gidlund, Husums IF SK, 12:32, 5) Anton Niederbach, Hägglunds Ski Team SK, 12:54, 6) Anton Sundberg, Sollefteå Skidor IF, 13:27, 6) Pontus Wikström, Hägglunds Ski Team SK, 13:27, 8) Vilgot Lindh, Bondsjöhöjdens IK, 13:35, 9) Nils Lundgren, Stockviks SF, 14:06, 10) Edvin Lindh, Bondsjöhöjdens IK, 14:28, 11) Gustaf Samuelsson, Husums IF SK, 15:36, 12) Adrian Johansson, Hägglunds Ski Team SK, 16:14.

D 14, 4.4 km: 1) Olivia Alm, Strömnäs GIF, 13:04, 2) Lovisa Olsson, Husums IF SK, 13:42, 3) Isa Forsberg, Alnö SK, 14:05, 4) Alice Hellström, Stockviks SF, 14:08, 5) ELSA Forsberg, Kramfors-Alliansen, 14:30, 6) Sofia Pahlin, Sollefteå Skidor IF, 14:50, 7) Frida Vikström, Stockviks SF, 14:55, 8) Hanna Jonsson, Husums IF SK, 15:12, 9) Johanna Dahl, Vårby IK, 16:11, 10) Ida Olsson, Hägglunds Ski Team SK, 17:13.

H 15, 4.4 km: 1) Adam Westman, Alnö SK, 11:11, 2) Albin Sehlberg, Hägglunds Ski Team SK, 11:39, 3) Oscar Olsson, Hudiksvalls IF, 11:50, 4) Mathias Modin, Sollefteå Skidor IF, 12:41, 5) Love Persson, Sollefteå Skidor IF, 13:00, 6) Carl Lindell, Stockviks SF, 13:40, 7) Philip Kristoffersson, Alnö SK, 13:50.

D 15, 4.4 km: 1) Frida Karlsson, Sollefteå Skidor IF, 11:58, 2) Maja Petersson, Vårby IK, 13:00, 3) Lovisa Henning, Bondsjöhöjdens IK, 13:40, 3) Frida Olofsson, Vårby IK, 13:40, 5) Alina Bruksås Nybjörk, Alnö SK, 14:00, 6) Emmy Nygren, Alnö SK, 14:53, 7) Emma Bouvin, Alnö SK, 15:00, 8) Agnes Sondell, Hägglunds Ski Team SK, 15:35, 9) Malin Juntikka, Bondsjöhöjdens IK, 16:25, 10) Emelie Johansson, Hägglunds Ski Team SK, 16:32.

H 16, 6.6 km: 1) Jacob Nystedt, Sundbybergs IK, 16:23, 2) Fredrik Andersson, Sollefteå Skidor IF, 16:32, 3) Jonathan Modin, Sollefteå Skidor IF, 16:45, 4) Jacob Stark, Stockviks SF, 16:54, 5) Emil Sångberg, Hudiksvalls IF, 17:17, 6) Albin Eriksson, Husums IF SK, 17:21, 7) Hugo Eriksson, Vårby IK, 17:27, 8) Tobias Lindman, Stockviks SF, 17:36, 9) Arvid Vänn, Stockviks SF, 18:06, 10) Elis Strömbäck, Husums IF SK, 18:09, 11) Rasmus Konradsson, Stockviks SF, 18:18, 12) Mattias Vedin, Stockviks SF, 18:30, 13) Philip Bouvin, Alnö SK, 18:55.

D 16, 6.6 km: 1) Jonna Marsch, Näsvikens IK, 18:59, 2) Sandra Wiig, Stockviks SF, 19:22, 3) HULDA Forsberg, Kramfors-Alliansen, 19:32, 4) Hedda Berglund, Vårby IK, 19:52, 5) Vendela Blom, Stockviks SF, 20:20, 6) Emmy Näslund, Bondsjöhöjdens IK, 22:05.

H 19-20, 8.8 km: 1) Adam Clareus, Östersunds SK, 21:57, 2) Oscar Strömberg, Hägglunds Ski Team SK, 26:58.

H 17-18, 8.8 km: 1) Gustav Nilsson, Njutångers IF SK, 21:07, 2) Jonas Åsander-Grahn, Hudiksvalls IF, 22:21, 3) Mattias Sundin, Kramfors-Alliansen, 22:45, 4) Daniel Hägesten, Sollefteå Skidor IF, 22:50, 5) Oscar Lindell, Stockviks SF, 22:58, 6) Oskar Nordin, Stockviks SF, 23:51, 7) Lukas Sondell, Hägglunds Ski Team SK, 24:35.

D 19-20, 8.8 km: 1) Emmalisa Strömberg, Sollefteå Skidor IF, 24:54, 2) Vendela Westin, Sollefteå Skidor IF, 25:07, 3) Sanna Näslund, Bondsjöhöjdens IK, 28:53.

D 17-18, 8.8 km: 1) Cajsa Martinsson, IFK Grängesberg SK, 25:13, 2) Jasmine Olsson, Hudiksvalls IF, 26:53, 3) Erika Juntikka, Bondsjöhöjdens IK, 28:57, 4) Anna Hedström, Graninge-Alliansen, 30:30, 5) Josefine Hopkins, Junsele IF, 32:21.

Herrar Motion, 8.8 km: 1) Marcus Strömsten, Bondsjöhöjdens IK, 22:00, 2) Håkan Wallberg, Hägglunds Ski Team SK, 22:48, 3) Anders Wiig, IF Strategen, 23:28, 4) Olov Vikström, Stockviks SF, 23:52, 5) Robert Engström, Hägglunds Ski Team SK, 25:20.

Damer Motion, 8.8 km: 1) Jessika Ericsson, Stockviks SF, 24:48.

Mer läsning

Annons