Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Så här gick det för de ångermanländska löparna på sista etappen – vinst i H35

/
  • Benjamin Näslund, Skogslöparna i H15
  • En lättad Stefan Sjölund, Skogslöparna, defilerar in i mål som etta i klasen H35. Han jagades dock av ett helt koppel löpare – allra mest av klubbkompisen Börje Pauler som vann fredagens sträcka.
  • Nora Westerlund, OK Nolaskogsarna i D12
  • Stefan Sjölund, Skogslöparna


SÄLEN: O-ringen 2016, etapp 5

Annons

H21E: 1) Thierry Gueorgiou, Kalevan Rasti, 304.12 (1) 81.04, 2) Jerker Lysell, Rehns BK, 311.36 (3) 83.11, 3) Magne Dæhli, Halden SK, 314.48 (13) 86.32.

D21E: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna OK, 264.11 (1) 68.48, 2) Anne M Hausken Nordberg, Nydalens SK, 280.00 (3) 72.15, 3) Svetlana Mironova, Koovee, 282.11 (2) 71.15.

H20E: 1) Simon Hector, Snättringe SK, 264.55 (4) 65.18, 2) Audun Heimdal, Konnerud IL, 276.13 (3) 64.49, 3) Eero Heinonen, MS Parma, 281.26 (6) 68.20, 72) Alexander Hörnquist, Örnsköldsviks OK, 383.55 (85) 107.51.

H18E: 1) Isac von Krusenstierna, OK Kåre, 194.48 (4) 45.57, 2) Simon Imark, Tullinge SK, 199.47 (3) 45.38, 3) Jesper Svensk, Stora Tuna OK, 202.47 (28) 50.58, 49) Hugo Eriksson, OK Nolaskogsarna, 245.53 (32) 51.22.

H18E2: 1) Saul Klemola, Raja-Karjalan Suunnistajat, 197.57 (1) 45.36, 2) Konsta Puranen, Tampereen Pyrintö, 205.29 (13) 51.43, 3) Victor Helgesson, Hestra IF, 209.58 (17) 52.21, 13) Simon Dahlberg, OK Nolaskogsarna, 235.24 (23) 54.34, 29) Jesper Vikman, OK Nolaskogsarna, 247.38 (31) 55.54.

D10: 1) Stina Thern, OK Skogshjortarna, 96.40 (10) 22.06, 34) Liv Pauler, Skogslöparna, 127.49 (27) 24.38, 53) Emma Forsgren, OK Nolaskogsarna, 137.08 (39) 26.00, 54) Frida Hägglund, OK Nolaskogsarna, 137.10 (125) 33.38, 57) Signe Forsberg, Skogslöparna, 138.43 (48) 26.43, 135) Ellen Westerlund, OK Nolaskogsarna, 184.31 (178) 40.36, 149) Linnea Sjöberg, OK Branten, 193.12 (140) 35.18.

D11: 1) Moa Birkebæk, Stora Tuna OK, 100.19 (1) 20.34, 144) Cornelia Hörnquist, Örnsköldsviks OK, 304.17 (162) 70.37.

D12: 1) Klara Borg, Södertälje-Nykvarn OF, 104.34 (2) 21.51, 7) Nora Westerlund, OK Nolaskogsarna, 122.13 (10) 24.37, 8) Nora Engström, OK Nolaskogsarna, 123.22 (21) 25.45, 41) Elsa Lindahl, Härnösands OK, 143.25 (48) 27.57, 90) Nova Anundborg, Sidensjö IK, 164.48 (153) 41.58, 116) Daga Kjellsson, Sidensjö IK, 184.13 (115) 35.46, 120) Elin Näslund, OK Nolaskogsarna, 188.26 (138) 39.30.

D13: 1) Fanny Kukonlehto, Kangasala SK, 140.19 (1) 29.49, 104) Elin Forsgren, OK Nolaskogsarna, 238.50 (42) 43.13.

D14: 1) Hanna Lundberg, OK Renen, 129.14 (1) 31.04, 16) Amelie Josefsson, Skogslöparna, 167.25 (22) 38.04, 96) Vega Kjellsson, Sidensjö IK, 225.32 (66) 45.07.

D14K: 1) Anna Jacobsen-Gaski, Bardu IL, 140.28 (1) 22.05, 10) Elsa Eriksson, Husums IF OK, 161.58 (9) 31.34, 27) Klara Jonsson, Husums IF OK, 203.04 (32) 39.02.

D15: 1) Tilda Östberg, Stora Tuna OK, 153.45 (7) 36.37, 39) Tilde Engberg, Härnösands OK, 198.32 (39) 43.05, 75) Emelie Wiberg, Skogslöparna, 229.50 (69) 50.12, 82) Smilla Sandström, Härnösands OK, 233.37 (124) 66.21.

D16: 1) Ragne Wiklund, Nydalens SK, 159.34 (1) 34.24, 132) Ida Wickberg, OK Nolaskogsarna, 293.35 (101) 54.42.

D16K: 1) Sara Junevik, Leksands OK, 165.34 (1) 42.01, 5) Hanna Jonsson, Husums IF OK, 230.55 (2) 50.37.

D17-20K: 1) Lisa Dammvik, Stora Tuna OK, 208.05 (1) 48.19, 20) Evelina Söderlund, Skogslöparna, 298.54 (27) 78.02.

D18: 1) Elin Ransjö Zander, OK Tyr, 215.39 (3) 48.10, 23) Maja Petersson, OK Nolaskogsarna, 265.08 (58) 67.40, 28) Emma Wiberg, Skogslöparna, 269.41 (23) 55.36, 36) Victoria Eriksson, OK Nolaskogsarna, 277.25 (42) 61.26.

D21-1: 1) Heini Saarimäki, Finland 232.12 (2) 59.48, 57) Linnea Troeng, Skogslöparna, 309.53 (68) 77.01.

D21K-2: 1) Lene Godager Kaas, Bækkelagets SK, 168.44 (2) 38.44, 81) Jenny Windling, Härnösands OK, 283.57 (72) 57.39.

D35: 1) Salla Fagerudd, Paimion Rasti, 205.05 (2) 51.02, 5) Helena Forsberg, Skogslöparna, 223.57 (11) 54.59, 54) Iza Anundborg, Sidensjö IK, 491.22 (56) 113.28.

D35K: 1) Linda Sjögren, Kamrat och IF KIF, 153.09 (7) 37.36, 12) Åsa Pauler, Skogslöparna, 183.34 (31) 43.33, 31) Karin Persson, Skogslöparna, 202.53 (36) 44.18, 108) Ulrika Aspnäs, Sidensjö IK, 304.24 (106) 63.01.

D40: 1) Yvonne Gunell, Pargas IF, 160.07 (1) 36.46, 16) Anna Quayle, OK Nolaskogsarna, 192.31 (24) 42.59, 45) Susanna Edström, Härnösands OK, 236.32 (47) 48.04, 54) Marie-Louise Engberg, Härnösands OK, 246.26 (62) 53.33.

D40K-1: 1) Lena Turesson, OK Renen, 143.17 (1) 33.33, 23) Monika Westerlund, OK Nolaskogsarna, 186.34 (26) 43.46, 42) Monica Sjöberg, OK Branten, 208.24 (55) 49.12, 52) Annika Grönlund, OK Nolaskogsarna, 221.20 (92) 57.01.

D45K-2: 1) Weronica Zederin, OK Nackhe, 152.18 (1) 31.41, 23) Victoria Karlsson, Skogslöparna, 183.16 (41) 40.52, 30) Åsa Hägglund, OK Nolaskogsarna, 188.04 (26) 39.16, 105) Susanne Mikaelsson, Husums IF OK, 277.02 (105) 58.33.

D50K: 1) Laila B Höglund, FK Herkules, 131.58 (20) 32.20, 17) Anna-Karin Viklund, OK Nipan, 162.56 (68) 38.34, 71) Susanne Rantakokko, OK Nipan, 200.49 (35) 34.28, 107) Christina Häggström, Skogslöparna, 228.45 (127) 45.25.

D55: 1) Maria Jonsson, Tullinge SK, 150.27 (2) 34.45, 32) Gudrun Wegeland, OK Nolaskogsarna, 196.35 (35) 43.43, 88) Birgitta Strandberg, Skogslöparna, 236.27 (79) 51.31.

D55K: 1) Ewa Roos, Helsingborgs SOK, 154.20 (3) 30.34, 25) Agneta Lindberg, Skogslöparna, 187.48 (39) 38.59, 48) Anette Andersson, OK Nolaskogsarna, 207.35 (43) 39.39

D60: 1) Sirpa Lilja, Modum O-lag, 146.49 (1) 31.29, 26) Katarina Kvick, Skogslöparna, 204.28 (37) 43.06.

D60K: 1) Susanne Dittmer, Hakarpspojkarna, 146.56 (1) 29.34, 48) Ulla Britt Sundin, Skogslöparna, 238.04 (48) 45.51.

D70K: 1) Britt-Marie Eklöf, OK Milan, 172.46 (8) 42.16, 24) Monica Krig, OK Nipan, 232.22 (33) 47.58.

D75: 1) Asta Sjöberg, Lindebygdens OK, 170.20 (1) 38.17, 8) Anne-Marie Byström, Sidensjö IK, 221.51 (13) 54.56.

H10: 1) Karl Aderstedt Althoff, Kungälvs OK, 73.40 (4) 16.10, 46) Martin Nilsson, Skogslöparna, 113.59 (93) 23.31, 124) Titan Anundborg, Sidensjö IK, 147.57 (161) 28.28.

H11: 1) Isak Eskilsson, IK Hakarpspojkarna, 83.49 (1) 20.32, 40) Nils Engberg, Härnösands OK, 123.52 (19) 23.46, 79) Sixten Persson, Skogslöparna, 143.43 (150) 37.12.

H12: 1) Linus Vernström, Ronneby OK, 93.29 (10) 24.11, 43) Erik Byström, OK Nolaskogsarna, 125.36 (53) 29.23, 72) Marcus Nilsson, Skogslöparna, 146.20 (132) 39.49, 76) Jonatan Hälldal, Skogslöparna, 146.50 (65) 31.03, 145) Elias Söderlund, Skogslöparna, 211.09 (150) 46.27.

H14: 1) Axel Elmblad, Bredaryds SOK, 115.18 (2) 25.29, 71) Seth Borglund, Härnösands OK, 172.09 (65) 35.24

H15: 1) Viktor Svensk, Stora Tuna OK, 146.26 (1) 37.20, 7) Benjamin Näslund, Skogslöparna, 170.54 (23) 46.49, 36) Isac Eriksson, OK Nolaskogsarna, 201.20 (33) 49.51, 58) Edvin Hägglund, OK Nolaskogsarna, 226.24 (40) 52.12, 132) Andreas Nilsson, Husums IF OK, 360.25 (129) 81.20, 133) Elis Sjödin, OK Nipan, 370.17 (142) 94.16.

H16: 1) Sander Arntzen, Asker SK, 145.34 (5) 37.59, 118) Adrian Johansson, OK Nolaskogsarna, 230.20 (137) 62.28.

H18: 1) Mikkel Lyskjær Jensen, Tisvilde Hegn OK, 191.57 (4) 50.19, 19) Emanuel Näslund, Skogslöparna, 250.21 (18) 61.21.

H21-1: 1) Magne Jutulstad, NTNUI, 283.09 (2) 70.03, 89) Arvid Strandberg, Skogslöparna, 391.57 (129) 118.20, 110) Willy Galin, Härnösands OK, 421.04 (114) 103.39

H35: 1) Stefan Sjölund, Skogslöparna, 226.20 (6) 55.48, 3) Börje Pauler, Skogslöparna, 228.14 (1) 50.59.

H35K: 1) Jostein Andersen, Nydalens SK, 172.14 (3) 41.03, 52) Kristofer Wester, Skogslöparna, 237.59 (82) 56.34

H40: 1) Jani Lakanen, Koovee, 201.30 (9) 52.17, 39) Torbjörn Engberg, Härnösands OK, 255.08 (49) 62.45, 114) Stefan Gyllenberg, Lugnviks IF, 309.47 (102) 70.51, 116) Erik Borglund, Härnösands OK, 310.44 (133) 76.35, 121) Per Edström, Härnösands OK, 316.50 (99) 70.38, 132) Magnus Mattsson, Örnsköldsviks OK, 328.24 (130) 76.14.

H40K-1: 1) Martin Johnsson, IFK Lidingö SOK, 163.06 (2) 39.40, 3) Tom Quayle, OK Nolaskogsarna, 176.40 (20) 44.56, 12) Jonas Hälldal, Skogslöparna, 190.14 (22) 45.23, 23) Oskar Forsberg, Skogslöparna, 200.58 (33) 48.08, 32) Peter Woxlin, Skogslöparna, 209.25 (63) 53.50, 33) Mathias Westerlund, OK Nolaskogsarna, 209.44 (24) 45.27, 38) Mattias Persson, Skogslöparna, 214.22 (40) 50.07, 69) Per-Johan Josefsson, Skogslöparna, 243.34 (85) 60.07, 113) Mikael Nilsson, Skogslöparna, 307.54 (99) 64.05.

H45-1: 1) Tomas Hallmén, OK Tisaren, 184.55 (3) 46.15, 21) Sören Petersson, OK Nolaskogsarna, 217.03 (25) 51.55, 43) Jörgen Nylén, OK Nolaskogsarna, 239.45 (47) 57.51, 61) Clas Engström, OK Nolaskogsarna, 254.07 (87) 66.18.

H45K-2: 1) Jukka Viskari, Hiidenkiertäjät, 157.48 (5) 37.26, 71) Staffan Magnusson, OK Nolaskogsarna, 221.02 (113) 54.34, 73) Jan Åhlund, OK Nolaskogsarna, 224.20 (88) 50.40, 86) Christer Ahlberg, OK Nolaskogsarna, 230.21 (166) 70.16, 96) Magnus Sjöberg, OK Branten, 235.14 (102) 52.31, 107) Mats Kjellsson, Sidensjö IK, 244.19 (148) 62.29.

H50-1: 1) Conny Forsberg, Långhundra IF, 170.27 (3) 39.51, 29) Anders Mannelqvist, OK Nolaskogsarna, 226.49 (39) 51.01.

H50K-1: 1) Tomas Löfgren, Stora Tuna OK, 151.30 (1) 33.10, 20) Christer Mikaelsson, Husums IF OK, 182.03 (18) 39.32.

H55: 1) Lasse Jansson, Gävle OK, 158.42 (1) 32.26, 7) Per Magnusson, OK Nolaskogsarna, 177.45 (5) 37.59, 140) Per Hansson, Härnösands OK, 301.37 (165) 74.04.

H55K: 1) Mikael Eriksson, VK Uvarna, 156.01 (1) 34.06, 75) Lennart Strandberg, Skogslöparna, 217.49 (43) 44.25, 94) Gunnar Sjölund, Skogslöparna, 225.49 (50) 44.54.

H60K: 1) Arnfinn Pedersen, Gjø-Vard OL, 152.24 (1) 31.27, 24) Leif Strandberg, Skogslöparna, 183.31 (32) 38.09, 28) Leif Selling, Härnösands OK, 190.07 (26) 37.34, 60) Ingmar Andersson, OK Nolaskogsarna, 208.03 (70) 43.09.

H65: 1) P-O Ivarsson, Haninge SOK, 176.04 (1) 37.51, 55) Per Sundin, Skogslöparna, 227.12 (90) 52.55.

H65K: 1) Lars-Ivar Svensson, Rehns BK, 152.57 (1) 31.32, 14) Anders Windling, Härnösands OK, 174.53 (2) 32.42, 130) Göran Abel, Härnösands OK, 249.29 (139) 52.46.

H70: 1) Jan Fogelberg, Västvärmlands OK, 155.31 (1) 35.56, 27) Göran Hällström, OK Nipan, 202.42 (56) 48.06.

H70K: 1) S O Vikström, Skellefteå OK, 134.06 (1) 27.51, 6) Gustav Krig, OK Nipan, 148.12 (6) 30.07, 83) Lennart Korén, OK Branten, 199.45 (75) 37.43, 114) Roland Salomonsson, Härnösands OK, 216.43 (41) 34.48.

H75: 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 174.07 (1) 32.29, 49) Torsten Vestman, OK Nolaskogsarna, 275.28 (93) 66.08

U1: 1) Elias Zederin, OK Nackhe, 74.56 (2) 15.21, 53) Ingrid Selling Ahlberg, OK Nolaskogsarna, 96.36 (43) 19.45, 66) Jonatan Selling Ahlberg, OK Nolaskogsarna, 98.30 (74) 21.12, 69) Ida Ahlberg, OK Nolaskogsarna, 99.40 (41) 19.44.

U2: 1) Edvin Åtting, Linköpings OK, 93.42 (1) 17.20, 78) Ida Pauler, Skogslöparna, 144.30 (170) 32.34, 79) Hanna Woxlin, Skogslöparna, 144.32 (169) 32.32.

D21M: 1) Sina Seipel, Elfsborg SOK, 184.39 (3) 46.30, 57) Charlotte Blomqvist, OK Nolaskogsarna, 314.38 (66) 77.38.

D35M: 1) Stina Carlsson, OK Letstigen, 169.56 (1) 45.23, 24) Louise Woxlin, Skogslöparna, 242.04 (8) 49.49.

D40M: 1) Anna Nilsson, Gagnefs OK, 164.19 (3) 42.09, 4) Sara Eriksson, Husums IF OK, 185.58 (4) 42.42, 47) Anna Ahlström, Lugnviks IF, 245.41 (32) 54.07.

D45M: 1) Annika Leufvén, Åmåls OK, 173.37 (3) 41.09, 27) Lillemor Eriksson, OK Nolaskogsarna, 224.07 (62) 59.37, 54) Paula Dahlberg, OK Branten, 248.17 (53) 57.47, 68) Marita Söderlind, Örnsköldsviks OK, 256.54 (43) 55.50, 78) Yvonne Näslund, Skogslöparna, 268.40 (34) 53.19.

D60M: 1) Ingela Nelsén, Falkenbergs OK, 181.37 (1) 39.53.

D65M: 1) Margareta Lindgren, Värend GN OL, 239.08 (3) 44.20, 11) Lise-Lotte Mattsson, Örnsköldsviks OK, 282.04 (8) 48.24, 29) Inger Brune, Skogslöparna, 379.50 (39) 78.35, 31) Gerd Wedman, OK Nolaskogsarna, 407.48 (44) 103.38.

D70M: 1) Berit Nilsson, OK Älme, 222.34 (3) 44.51, 14) Lillemor Jonsson, OK Branten, 299.52 (16) 53.51.

H35M: 1) Patrik Corneliusson, OK Löftan, 221.16 (1) 51.08, 11) Roger Grönlund, OK Nolaskogsarna, 301.08 (6) 58.24.

H40M: 1) Jonas Långberg, Hudiksvall, 243.11 (14) 63.48, 7) Björn Byström, OK Nolaskogsarna, 259.32 (4) 59.59.

H45M: 1) Niklas Larsson, IK Uven, 180.43 (1) 39.56, 57) Tore Ström, OK Nolaskogsarna, 321.35 (53) 78.52, 72) Håkan Wickberg, OK Nolaskogsarna, 351.09 (55) 79.46.

H50M: 1) Sven Mikkelsen, SOK Viljan, 208.00 (1) 43.21, 28) Göran Hörnquist, Örnsköldsviks OK, 288.44 (40) 69.13, 68) Ulf Strömberg, Örnsköldsviks OK, 454.29 (74) 113.29.

H60M: 1) Anders Bergström, SK Björnen, 189.38 (1) 43.45, 7) Sven Eric Juneberg, Kubbe-Norrflärke IF, 215.10 (9) 55.09.

H70M: 1) Pelle Florell, Gagnefs OK, 185.23 (5) 45.00 H80M: 1) Lars Löthman, Järfälla OK, 258.40 (1) 49.37.

Open 1: 1) Tova Jonsson, OK Hedströmmen, 110.12 (1) 18.21, 20) Gudrun Pauler-Johansson, Skogslöparna, 181.27 (94) 37.27.

Open 3: 1) Frida Berglin, Karlskrona SOK, 143.02 (12) 28.09, 9) Roger Eriksson, OK Nolaskogsarna, 170.38 (27) 31.45, 87) Leif Dahlberg, OK Nolaskogsarna, 255.26 (166) 43.24.

Open 4: 1) Axel Svenningsson, Lunds OK, 207.05 (14) 54.26, 15) Karin Byström, OK Nolaskogsarna, 268.38 (28) 58.56, 33) Ulf Kinert, Härnösands OK, 311.41 (90) 79.27, 56) Malin Näslund, OK Nolaskogsarna, 359.21 (119) 90.31, 69) Anna Mannelqvist, OK Nolaskogsarna, 399.08 (131) 95.57.

Open 5: 1) Elias Olsson, OK Kroppefjäll, 156.04 (1) 29.46, 9) Björn Eriksson, Husums IF OK, 173.47 (4) 33.14, 58) Åke Eriksson, OK Nolaskogsarna, 228.29 (36) 43.04, 73) Marie Borglund, Härnösands OK, 238.52 (107) 53.56.

Open 8: 1) Per-Ola Olsson, Academy 2016, 148.56 (2) 31.02, 33) Stina Magnusson, OK Nolaskogsarna, 228.34 (64) 44.06, 51) Tina Selin, Örnsköldsviks OK, 246.23 (88) 47.14.

Open 9: 1) Gunnar Melin, OK Kolmården, 288.39 (11) 68.29, 13) Jonas Söderlund, Skogslöparna, 383.33 (67) 108.26.

Open 10: 1) Charlotte Lundström, , 197.47 (5) 41.21, 31) Anette Åhlund, OK Nolaskogsarna, 411.44 (61) 91.18.

Open 12: 1) Patrik G Björkqvist, Brittatorps TK, 341.59 (6) 111.27 Provlöpare Challenge D 10: 1) Maria Bylund, Fagersta OK, 364.57 (1) 98.51.

Challenge H 10: 1) Tobias Ahnoff, Göteborg-Majorna OK, 278.17 (1) 70.28.

Challenge D 5: 1) Ida Gustafsson, Arvidsjaurs OK, 186.09 (1) 36.56, 11) Linda Ström, OK Nolaskogsarna, 238.44 (15) 51.16, 17) Elisabet Björklund, OK Nolaskogsarna, 256.31 (32) 56.54.

Challenge H 5: 1) Per Nordholm, Sävedalens AIK, 187.51 (13) 45.33, 44) Anders Näslund, OK Nolaskogsarna, 290.48 (55) 70.05.

2-days Middle: 1) Ove Lernå, Kalmar OK, 61.16 (1) 31.41, 27) Lennart Berger, Örnsköldsviks OK, 104.17 (32) 59.47, 55) Kristina Berger, Örnsköldsviks OK, 141.06 (45) 72.36.

2-days Women: 1) Kine Hallan Steiwer, Halden SK, 69.19 (1) 37.22, 16) Sara Forsgren, OK Nolaskogsarna, 108.40 (11) 50.11.

2-days Men: 1) Olle Boström, Järla Orientering, 81.30 (1) 44.22, 27) Fredrik Forsgren, OK Nolaskogsarna, 135.57 (25) 71.37.

Mer läsning

Annons