Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Så gick det för länslöparna under O-Ringens första dag

O-ringen 2016 är i full gång och här finns samtliga av länets löpares resultat från söndagens tävlingar i Sälen.

Annons

H20E 1) Simon Hector, Snättringe SK, 53.20, 2) Olli Ojanaho, Ounasvaaran Hiihtoseura, 54.06,3) Audun Heimdal, Konnerud IL, 54.29, 61) Alexander Hörnquist, Örnsköldsviks OK, 71.37, 110) Erik Hansson, Härnösands OK, 89.54 H18E 1) Isac von Krusenstierna, OK Kåre, 39.43, 2) Simon Imark, Tullinge SK, 40.19, 3) Jesper Svensk, Stora Tuna OK, 40.47, 22) Hugo Eriksson, OK Nolaskogsarna, 45.38

H18E2 1) Saul Klemola, Raja-Karjalan Suunnistajat, 39.10, 2) Gustaf Berglund, IFK Mora OK, 39.26, 3) Victor Helgesson, Hestra IF, 42.45, 9) Simon Dahlberg, OK Nolaskogsarna, 46.17, 18) Jesper Vikman, OK Nolaskogsarna, 49.29

D10 1) Lina Ås, Lunds OK, 13.44, 2) Tove Olsson, OK Södertörn, 14.38, 3) Stina Thern, OK Skogshjortarna, 14.48, 50) Liv Pauler, Skogslöparna, 19.03, 68) Signe Forsberg, Skogslöparna, 20.21, 71) Ellen Westerlund, OK Nolaskogsarna, 20.45, 77) Frida Hägglund, OK Nolaskogsarna, 21.14, 157) Linnea Sjöberg, OK Branten, 27.19, 167) Emma Forsgren, OK Nolaskogsarna, 28.07, 207) Nikki Ahlqvist, Örnsköldsviks OK, 34.49

D11 1) Moa Birkebæk, Stora Tuna OK, 17.37, 2) Silva Kemppi, Espoon Suunta, 17.49, 3) Sandra Ling, IK Hakarpspojkarna, 18.24, 159) Cornelia Hörnquist, Örnsköldsviks OK, 74.26

D12 1) Cornelia Kindlund, OK Tyr, 19.55, 2) Ida Österberg, Gustavsbergs OK, 20.02, 3) Emma Emilsson, OK Skogsfalken, 20.17, 9) Nora Westerlund, OK Nolaskogsarna, 21.44, 19) Nora Engström, OK Nolaskogsarna, 23.47, 85) Elsa Lindahl, Härnösands OK, 30.36, 87) Nova Anundborg, Sidensjö IK, 30.51, 96) Daga Kjellsson, Sidensjö IK, 31.35, 112) Elin Näslund, OK Nolaskogsarna, 33.08, 120) Sarah Borglund, Härnösands OK, 34.00, 149) Hanny Edström, Härnösands OK, 38.25

D13 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 26.14, 2) Ida Eskilsson, IK Hakarpspojkarna, 27.20, 3) Kerstin Ljungemyr, OK Kolmården, 27.24, 124) Elin Forsgren, OK Nolaskogsarna,53.59

D14 1) Emma Ling, IK Hakarpspojkarna, 24.02, 2) Hanna Lundberg, OK Renen, 24.21, 3) Oda Scheele, Nydalens SK, 24.55, 39) Amelie Josefsson, Skogslöparna, 34.17, 45) Vega Kjellsson, Sidensjö IK, 36.07

D14K 1) Alva Pleiner, Täby OK, 22.40, 2) Elsa Eriksson, Husums IF OK, 23.33, 3) Matilda Ahlström, Istrums SK, 23.48, 21) Klara Jonsson, Husums IF OK, 30.26

D15 1) Jenny Baklid, Konnerud IL, 27.01, 2) Tilda Östberg, Stora Tuna OK, 27.06, 3) Agnes Broman, OK Roslagen, 28.28, 6) Elin Edström, Härnösands OK, 29.11, 45) Tilde Engberg, Härnösands OK, 37.43, 54) Emelie Wiberg, Skogslöparna, 39.35, 66) Smilla Sandström, Härnösands OK, 41.48

D16 1) Inka Nurminen, Jämsän Retki-Veikot, 28.46, 2) Isa Envall, IK Hakarpspojkarna, 30.18,3) Siiri Silvennoinen, Kalevan Rasti, 30.22, 149) Ida Wickberg, OK Nolaskogsarna, 66.22

D16K 1) Sara Junevik, Leksands OK, 30.26, 2) Matilda Graad, Ronneby OK, 38.28, 3) Emma Eriksson, OK Kolmården, 38.57, 28) Hanna Jonsson, Husums IF OK, 60.24

D17-20K 1) Tine Dalgaard, Kolding OK,38.43, 2) Tereza Soldanova, Junior O-sport, 40.56, 3) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 44.01, 23) Evelina Söderlund, Skogslöparna, 55.54, 33) Beatrice Söderlind, Örnsköldsviks OK, 66.01, 42) Elin Wickberg, OK Nolaskogsarna, 93.25

D18 1) Elin Ransjö Zander, OK Tyr, 43.07, 2) Malin Nyman, OK Tyr, 46.21, 3) Maja Petersson, OKNolaskogsarna, 46.30, 29) Victoria Eriksson, OK Nolaskogsarna, 56.49, 67) Emma Wiberg, Skogslöparna, 66.22

D21-1 1) Heini Saarimäki, Angelniemen Ankkuri, 46.33, 2) Susen Lösch, USV Jena, 46.53, 3) Marjo Liikanen, Rajamäen Rykmentti, 47.48, 90) Linnea Troeng, Skogslöparna, 69.25

D35 1) Salla Fagerudd, Paimion Rasti, 40.36, 2) Karin Thern, OK Skogshjortarna, 41.20, 3) Mia Taini, Jämsän Retki-Veikot, 42.43, 11) Helena Forsberg, Skogslöparna, 48.22, 54) Iza Anundborg, Sidensjö IK, 91.55

D35K 1) Linda Sjögren, Kamrat och IF KIF, 26.25,2) Emma Claesson, Stora Tuna OK, 28.04, 3) Hanna Persson, Göteborg-Majorna OK,28.27, 13) Åsa Pauler, Skogslöparna, 32.55, 52) Karin Persson, Skogslöparna,41.19, 105) Ulrika Aspnäs, Sidensjö IK, 50.54

D40 1) Yvonne Gunell, Pargas IF, 28.53, 2) Eva Öhlund, IK Hakarpspojkarna, 30.25, 3) Hanna Palm, IK Hakarpspojkarna, 30.29, 16) Anna Quayle, OK Nolaskogsarna, 34.07, 62) Susanna Edström, Härnösands OK, 45.22, 75) Marie-Louise Engberg, Härnösands OK, 49.33

D40K-1 1) Louise Götfors, Göteborg-Majorna OK, 26.19, 2) Lena Turesson, OK Renen, 26.44, 3) Ulrika Kindlund, OK Tranan, 27.24, 39) Monika Westerlund, OK Nolaskogsarna, 36.38, 46) Monica Sjöberg, OK Branten, 37.51, 62) Annika Grönlund, OK Nolaskogsarna, 41.01

D45 1) Gunilla Svärd, IF Thor, 27.44, 2) Carina Svensson, Bredaryds SOK, 28.10, 3) Anna Envall, IK Hakarpspojkarna, 28.32, 159) Sofia Kjellsson, Sidensjö IK, 73.03

D45K-2 1) Mona Lome, Hamar OK, 25.54, 2) Annika Bäck, OK Kullingshof, 27.20, 3) Weronica Zederin, OK Nackhe, 27.21, 27) Victoria Karlsson, Skogslöparna, 32.31, 41) Åsa Hägglund, OK Nolaskogsarna, 34.24, 94) Susanne Mikaelsson, Husums IF OK, 44.10

D50K 1) Laila B Höglund, FK Herkules,23.54, 2) Helena Lindman, Nässjö OK, 26.34, 3) Anne Bodin, Almby IK, 26.41, 29) Anna-Karin Viklund, OK Nipan, 31.51, 34) Susanne Rantakokko, OK Nipan, 32.23,138) Christina Häggström, Skogslöparna, 51.09, 172) Anita Fjaestad, Skogslöparna, 77.39

D55 1) Karin Gunnarsson, Stora Tuna OK, 30.14, 2) Elisabeth Fries, Umeå OK, 30.28, 3) Kane Andersson, IFK Mora OK, 31.09, 11) Gudrun Wegeland, OK Nolaskogsarna, 34.01, 108) Birgitta Strandberg, Skogslöparna, 51.06, 130) Anita Galin, Härnösands OK, 65.06

D55K 1) Ewa Roos, Helsingborgs SOK, 26.40, 2) Maire Meriheinä, SK Uusi, 28.16, 3) Marit Hæreid Sandstad, FrolIL, 28.17, 22) Agneta Lindberg, Skogslöparna, 33.05, 39) Anette Andersson, OK Nolaskogsarna, 37.37

D60 1) Sirpa Lilja, Modum O-lag, 23.42, 2) Hennariikka Lonka, Kalevan Rasti, 24.46, 3)Ing-Marie Brander Strand, Göteborg-Majorna OK, 26.59, 41) Katarina Kvick, Skogslöparna, 38.58 D60K 1) Susanne Dittmer, IK Hakarpspojkarna, 27.11, 2) Monika Mathiasson, OK Skogsmunken, 29.58,3) Britt-Marie Byström, Alfta-Ösa OK, 30.04, 47) Ulla Britt Sundin, Skogslöparna, 43.01

D65K 1) Monica Djurberg, OK Tyr, 27.47, 2) Mona Forsberg, Nyköpings OK, 28.16, 3) Kerstin Liss, Eskilstuna OL, 29.04, 15) Lena Abel, Härnösands OK, 33.06

D70K 1) Ingrid Rex Wallström, OK Landehof, 27.59, 2) Kristina Frisk, Attunda OK, 28.02, 3) Karin Creutzer Blomgren, OK Tyr, 28.31, 25) Monica Krig, OK Nipan, 37.39

D75 1) Birgitta Thunell, IFK Lidingö SOK, 30.23, 2) Asta Sjöberg, Lindebygdens OK, 31.13, 3) Siv Hasselgrund, Bjursås OK, 32.06, 15) Anne-Marie Byström, Sidensjö IK, 43.59

H10 1) Max Österberg, Gustavsbergs OK, 11.12, 2) Florian Fritzén, Hiidenkiertäjät, 11.20,3) Karl Aderstedt Althoff, Kungälvs OK, 11.29, 51) Martin Nilsson, Skogslöparna, 16.23, 58) Eskil Engberg, Härnösands OK, 16.53, 166) Titan Anundborg, Sidensjö IK, 24.56

H11 1) Isak Eskilsson, IK Hakarpspojkarna, 17.37, 2) Kalle Öhlund, IK Hakarpspojkarna, 19.01, 3) Svante Selin, FK Göingarna, 19.12, 76) Sixten Persson, Skogslöparna, 28.59, 100) Nils Engberg, Härnösands OK, 31.23

H12 1) Linus Vernström, Ronneby OK, 17.40, 2) Urho Ojala, Kouvolan Suunnistajat, 18.20, 3) Arvid Skepp, Sävedalens AIK, 18.21, 45) Marcus Nilsson, Skogslöparna, 23.33,51) Erik Byström, OK Nolaskogsarna, 24.25, 113) Jonatan Hälldal, Skogslöparna, 31.40, 171) Elias Söderlund, Skogslöparna, 39.56

H13 1) Mattias Östberg, Stora Tuna OK, 19.25, 2) Arvid Björk, Trollhättans SOK, 22.08, 3) Hugo Ericsson, Växjö OK, 23.21, 116) Linus Dahlberg, OK Nolaskogsarna, 43.19, 138) Axel Mannelqvist, OK Nolaskogsarna, 48.25

H14 1) Axel Elmblad, Bredaryds SOK, 21.29, 2) Jesper Johansson, OK Löftan, 22.41, 3) Fredrik Glännefors, Söders-Tyresö, 23.51, 46) Seth Borglund, Härnösands OK, 31.32, 210) Arvid Henning, Härnösands OK, 74.14, 217) Samuel Johansson, OK Nolaskogsarna, 87.09

H15 1) Philip Carlsson, Nyköpings OK, 28.12, 2) Viktor Svensk, Stora Tuna OK, 28.41, 3) Bendik Eliassen, Fredrikstad SK, 30.49, 10) Benjamin Näslund, Skogslöparna,32.21, 38) Isac Eriksson, OK Nolaskogsarna, 38.17, 161) Andreas Nilsson, Husums IF OK, 75.24, 162) Elis Sjödin, OK Nipan, 76.02

H16 1) Sander Arntzen, Asker SK, 27.45, 2) Aston Key, Melbourne Forest racers, 29.23, 3) Mikko Eerola, Tampereen Pyrintö, 29.24, 116) Adrian Johansson, OK Nolaskogsarna, 44.57, 155) Ingmar Holmer, OK Nipan, 52.15

H18 1) Mikkel Lyskjær Jensen, Tisvilde Hegn OK, 35.23, 2) Romas Bazelis, RASKK SK, 38.19, 3) Rasmus Möller, Arboga OK, 40.59, 24) Emanuel Näslund, Skogslöparna, 50.38, 80) Joel Sjödin, OK Nipan, 81.02

H20 1) Loke Agmarken, Halmstad OK, 46.16, 2) Oskar Johansson, Västvärmlands OK, 46.30, 3) Isak Langerak, Järfälla OK, 46.39, 23) Anton Strandberg, Skogslöparna, 64.11

H21-1 1) Mathias Drage, Kongsberg OL, 55.26, 2) Magne Jutulstad, NTNUI, 56.55, 3) Martin Hunhammar, OK Ravinen, 57.18, 81) Arvid Strandberg, Skogslöparna, 75.52, 130) Willy Galin, Härnösands OK, 87.12, 174) Erik Wickberg, OK Nolaskogsarna, 156.19

H21K-2 1) Tuomo Mäkelä, Angelniemen Ankkuri, 38.37, 2) Thor Nørskov, IFK Göteborg, 39.07, 3) Fredrik Edén, IFK Göteborg, 39.50, 130) Gabriel Domert, Härnösands OK, 68.37

H35 1) Per Eklöf ,OK Milan, 46.09, 2) Harri Karlsson, Järla Orientering, 46.40, 3) Heikki Toivio, Angelniemen Ankkuri, 47.40, 4) Stefan Sjölund, Skogslöparna, 47.48, 17) Börje Pauler, Skogslöparna, 53.03

H35K 1)Jostein Andersen, Nydalens SK, 32.30, 2) Anders Hedman, IFK Lidingö SOK, 35.57,3) Mattias Holmstrand, OK Landehof, 36.02, 22) Kristofer Wester, Skogslöparna, 41.27, 163) Johan Färm, Sidensjö IK, 66.12, 195) Niklas Nyström, OK Nolaskogsarna, 87.06

H40 1) JaniLakanen, Koovee, 36.27, 2) Tobias Noborn, IFK Göteborg, 37.03, 3) Kim Fagerudd, Paimion Rasti, 38.14, 53) Torbjörn Engberg, Härnösands OK, 49.19, 102) ErikBorglund, Härnösands OK, 56.04, 106) Per Edström, Härnösands OK, 56.35, 108)Stefan Gyllenberg, Lugnviks IF, 56.45, 123) Daniel Persson, OK Nipan, 58.57, 160) Magnus Mattsson, Örnsköldsviks OK, 65.19

H40K-1 1) Martin Johnsson, IFK Lidingö SOK, 32.04, 2) Tom Quayle, OK Nolaskogsarna, 33.35, 3) Fredrik Sone, Attunda OK, 33.46, 7) Mathias Westerlund, OK Nolaskogsarna, 36.04, 20) Jonas Hälldal, Skogslöparna, 38.57, 33) Oskar Forsberg, Skogslöparna,40.06, 45) Mattias Persson, Skogslöparna, 42.12, 51) Peter Woxlin, Skogslöparna, 43.36, 78) Per-Johan Josefsson, Skogslöparna, 48.40, 127) Torgny Näslund, Skogslöparna, 61.35, 155) Mikael Nilsson, Skogslöparna, 78.07

H45-1 1) Allan Mogensen, OK Ravinen, 35.44, 2) Tomas Hallmén, OK Tisaren, 36.40, 3) Timo Karppinen, SK Pohjantähti, 36.54, 29) Sören Petersson, OK Nolaskogsarna, 44.25,39) Jan Näslund, OK Nolaskogsarna, 45.22, 70) Jörgen Nylén, OK Nolaskogsarna,50.03, 87) Clas Engström, OK Nolaskogsarna, 52.04

H45K-2 1) Johan Sundén, Västerås SOK, 26.18, 2) Jörgen Åhl, Åmåls OK, 28.16, 3) Mats Eriksson ,Hagaby GoIF Örebro, 28.43, 23) Christer Ahlberg, OK Nolaskogsarna, 31.30, 100) Jan Åhlund, OK Nolaskogsarna, 40.03, 118) Mats Kjellsson, Sidensjö IK, 42.17,121) Staffan Magnusson, OK Nolaskogsarna, 42.43, 148) Magnus Sjöberg, OK Branten, 46.32

H50-1 1) Conny Forsberg, Långhundra IF, 32.41, 2) Håkan Svensson, Bredaryds SOK, 33.26, 3) Niklas Löwegren, Stora Tuna OK, 35.04, 25) Anders Mannelqvist, OK Nolaskogsarna, 43.50

H50K-1 1) Tomas Löfgren, Stora Tuna OK, 29.08, 2) Per Sandberg, Säterbygdens OK, 30.17, 3)Carl-Johan Thorell, OK Ravinen, 30.21, 18) Christer Mikaelsson, Husums IF OK,34.12

H55 1) Mats Hellstadius, Södertälje-Nykvarn OF, 33.03, 2) Stefan Nyberg, Avesta OK, 33.42,3) Per Backlund, OK Södertörn, 34.03, 13) Per Magnusson, OK Nolaskogsarna, 36.44, 146) Per Hansson, Härnösands OK, 59.03

H55K 1) Petter Gullikstad, Røros IL, 24.54, 2) Per Högkvist, OK Tyr, 26.55, 3) Sten Gunnarsson, SOK Viljan, 27.10, 103) Gunnar Sjölund, Skogslöparna, 38.51, 110) Lennart Strandberg, Skogslöparna, 40.02

H60K 1) Thomas Hjert, Falköpings AIK OK, 26.46, 2) Per Lindgren, IK Hakarpspojkarna, 27.08, 3) Kjell Boman, Söderhamns OK, 27.27, 32) Leif Selling, Härnösands OK, 33.06, 57) Leif Strandberg, Skogslöparna, 35.52, 60) Ingmar Andersson, OK Nolaskogsarna, 36.16

H65 1) P-OIvarsson, Haninge SOK, 30.25, 2) Lars Jakobsson, Västerås SOK, 30.36, 3) Anders Åberg, Tjällmo-Godegårds OK, 32.50, 84) Per Sundin, Skogslöparna, 46.46

H65K 1) Stanislav Lesnikov, Azimuth-SPB, 25.28, 2) Bengt Björk, Årsunda IF, 26.55, 3) Stanley Mattsson, IK Uven, 27.20, 128) Göran Abel, Härnösands OK, 43.01, 140) Bertil Nordin, Skogslöparna, 44.11, 160) Anders Windling, Härnösands OK, 49.08

H70 1) Jan Fogelberg, Västvärmlands OK, 29.12, 2) Christer Sandh, OK Roxen, 30.01, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 31.30, 31) Göran Hällström, OK Nipan, 41.15

H70K 1) Ulf Löfgren, Stora Tuna OK, 23.45, 2) Tage Sandberg, Bromma-Vällingby SOK, 24.20, 3) Ingemar Andersson, OK Orion, 24.45, 14) Gustav Krig, OK Nipan, 26.51, 80) Lennart Korén, OK Branten,34.43, 150) Roland Salomonsson, Härnösands OK, 44.41

H75 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 26.57, 2) Stig Israelsson, OK Tylöskog, 30.23, 3) Lars-Erik Larsson, OK Amne, 34.02, 74) Torsten Vestman, OK Nolaskogsarna, 54.03

H80 1) RuneCarlsson, Sundbybergs IK, 28.50, 2) Göran Larsson, Södertälje-Nykvarn OF, 29.33, 3) John Vallin, OK Hedströmmen, 30.03, 29) Birger Byström, Sidensjö IK,50.14

U1 1) Emil Johansson, Västvärmlands OK, 12.32, 2) Josefine Jylltorp, Linköpings OK, 12.52,3) Elias Zederin, OK Nackhe, 13.05, 135) Ingrid Selling Ahlberg, OK Nolaskogsarna, 19.47, 136) Jonatan Selling Ahlberg, OK Nolaskogsarna, 19.48,137) Ida Ahlberg, OK Nolaskogsarna, 19.49, 298) Liv Persson, OK Nipan, 27.05, 308) Ture Forsberg, Skogslöparna, 27.30, 329) Hannes Hägglund, OK Nolaskogsarna, 28.37

U2 1) Sofia Olsson, IK Hakarpspojkarna, 17.27, 2) Edvin Åtting, Linköpings OK, 18.07, 3)Noah Enberg, Halmstad OK, 18.12, 105) Ida Pauler, Skogslöparna, 26.18, 107)Hanna Woxlin, Skogslöparna, 26.21

D21M 1) Sina Seipel, Elfsborg SOK, 32.36, 2) Kadri Kalvo, Sundsvalls OK, 33.45,3) Anna Almgren, OK Stigen, 37.58, 31) Charlotte Blomqvist, OK Nolaskogsarna, 47.32

D35M 1) Stina Carlsson, OK Letstigen, 26.57, 2) Marie Nilsson, Stockholm Multisport Klubb, 29.19, 3) Maria Engstrand, Storviks IF, 36.05, 30) Louise Woxlin, Skogslöparna, 47.39

D40M 1) Anna Nilsson, Gagnefs OK, 30.05, 2) Minna Konttila, Koovee, 32.31, 3) Sara Eriksson, Husums IF OK, 32.57, 104) Anna Ahlström, Lugnviks IF, 56.37

D45M 1) Ingela Andersson, OK Orion, 29.40, 2) Helena Falk, Haninge SOK, 33.27, 3) Annika Leufvén, Åmåls OK, 33.40, 5) Lillemor Eriksson, OK Nolaskogsarna, 34.51,96) Paula Dahlberg, OK Branten, 53.26, 102) Yvonne Näslund, Skogslöparna, 55.30, 139) Marita Söderlind, Örnsköldsviks OK, 64.03

D65M 1) Christina Gohde, Västerås SOK, 40.08, 2) Margareta Lindgren, Värend GN OL, 40.58, 3) Catharina Johansson, OK Kolmården,46.32, 20) Lise-Lotte Mattsson, Örnsköldsviks OK, 61.22, 41) Inger Brune,Skogslöparna, 81.27, 45) Gerd Wedman, OK Nolaskogsarna, 90.37

D70M 1) Astrid Johannesson, Helsingborgs SOK, 40.12, 2) Ulla Öhgren, Helsingborgs SOK, 43.32, 3) Marianne Danielsson, Insjöns IF OK,44.04, 12) Lillemor Jonsson, OK Branten, 56.46

H35M 1) Patrik Corneliusson, OK Löftan, 40.57, 2) Mikael Nyberg, Skattkärrs SOK, 41.05, 3) Henrik Wielander, , 42.26, 10) Roger Grönlund, OK Nolaskogsarna, 49.34

H40M 1) Magnus Jansson, OK Hällen, 41.08, 2) Marcus Henningsson, Lunds OK ,41.51, 3) Mikael Pettersson, IK Gandvik, 43.35, 16) Björn Byström, OKNolaskogsarna, 50.19

H45M 1) Johan Eveborn, SOK Viljan, 35.38, 2) Daniel Bjärsvik, IK Hakarpspojkarna, 37.49, 3) Stefan Jonsson, OK Hedströmmen, 39.11, 76) Tore Ström, OK Nolaskogsarna, 67.54,81) Håkan Wickberg, OK Nolaskogsarna, 71.34

H50M 1) Lennart Sjöberg, , 37.48, 2) Conny Gunnarsson, OK Älgen, 41.28, 3) Magnus Graas, OK Linné, 41.34, 27) Göran Hörnquist, Örnsköldsviks OK, 51.58, 78) Ulf Strömberg, Örnsköldsviks OK, 86.27

H60M 1) Anders Bergström, SK Björnen, 28.04, 2) Johan Jungell, Korsnäs IF OK, 28.14, 3) Jan Kinsten, KvarnsvedensGOIF OK, 28.16, 7) Sven Eric Juneberg, Kubbe-Norrflärke IF, 31.19

Open 1 1) Axel Larsson, Laxå OK, 19.42, 2) Tova Jonsson, OK Hedströmmen, 23.20, 3) Håkan Larson, Laxå OK, 23.59, 69) Gudrun Pauler-Johansson, Skogslöparna, 39.07, 90) Edvin Källström, OK Nipan, 45.26,150) Anita Hälldahl, Skogslöparna, 86.02

Open 2 1) Vincent Nilsson, IK Vista, 26.58, 2) Amman Akbari, Eksjö SOK, 29.23,3) Emma Nolåkers, Kvarnsvedens GOIF OK, 30.35, 69) Camilla Andersson, OKNolaskogsarna, 74.23

Open 3 1) Emma Andersson, Göteborg, 23.06, 2) Sanna Savolainen, Hiidenkiertäjät, 25.05, 3) Roger Eriksson, OK Nolaskogsarna, 27.27, 174) Leif Dahlberg, OK Nolaskogsarna,45.48, 363) Berit Selling, Härnösands OK, 61.23

Open 4 1) Tua Wigforss, Arboga OK, 0.00, 2) PetrPrucha, OK JISKRA NOVY BOR, 38.57, 3) Axel Svenningsson, Lunds OK, 39.42, 12) Lovisa Henning, Härnösands OK, 44.13, 41) Elin Nirjens, Örnsköldsviks OK,54.42, 51) Karin Byström, OK Nolaskogsarna, 56.38, 66) Ulf Kinert, HärnösandsOK, 59.35, 90) Malin Petersson, OK Nolaskogsarna, 67.25, 95) Anna Mannelqvist, OK Nolaskogsarna, 68.29, 115) Malin Näslund, OK Nolaskogsarna, 75.28

Open5 1) Fredrik Johansson, Ronneby OK,25.23, 2) Carl Christian Gydesen, OK Melfar, 25.30, 3) Oyvind Svare Lorentzen,Nydalens SK, 25.31, 9) Björn Eriksson, Husums IF OK, 28.17, 73) Marie Borglund,Härnösands OK, 36.11, 145) Simon Lageson, Skogslöparna, 40.50, 167) Lena Dahlberg, OK Nolaskogsarna, 42.22, 199) Emilia Berglund, OK Nipan, 45.03, 222)Anna Kers, OK Nolaskogsarna, 46.55, 279) Eva Henning, Härnösands OK, 51.53,290) Åke Eriksson, OK Nolaskogsarna, 52.43, 339) Mona Blomberg, Skogslöparna, 58.03, 341) Jörgen Wiberg, Skogslöparna, 58.04, 371) Monica Holmer, OK Nipan, 61.45, 383) Petra Söderlund, Skogslöparna, 63.36

Open 6 1) Peter Ekdahl, Emmaboda Verda OK, 41.08, 2) Torbjörn Norén, OK Enen, 42.57, 3) Simen Oskal, Hamar OK, 43.36, 17) Lars-Ola Forsgren, OK Nolaskogsarna, 56.30, 45) Maria Danvind, OK Nipan, 68.34, 56)Amelie Josefsson, Skogslöparna, 73.19

Open 7 1) Stefan Djurstedt, Eksjö SOK, 19.32, 2) Per Holmstrand, Arboga OK,20.09, 3) Ulf Holsten, Hestra IF, 21.24, 185) Peter Näsholm, Härnösands OK, 39.54, 251) Stig Blidefalk, OK Nipan, 46.21, 282) Eva Grenmyr, OK Nipan, 50.51,284) Hugo Kjellsson, Sidensjö IK, 51.10, 326) Hans Gahlin, Härnösands OK, 68.52

Open 8 1) Anders Dalin, Leksands OK, 26.19, 2) Per-Ola Olsson, Academy 2016, 26.38, 3) Patrik Blom, Rehns BK, 27.32,93) Stina Magnusson, OK Nolaskogsarna, 42.21, 133) Tina Selin, ÖrnsköldsviksOK, 46.20

Open 9 1) Jonas Leandersson,Södertälje-Nykvarn OF, 34.06, 2) Peter Öberg, OK Hällen, 36.31, 3) Jakob Enmark,Södertälje-Nykvarn OF, 39.19, 10) Erik Magnusson, OK Nolaskogsarna, 49.46, 53)Håkan Lageson, Skogslöparna, 66.17, 82) Jonas Söderlund, Skogslöparna, 79.28,85) Malin Andersson, OK Nolaskogsarna, 81.52

Open 10 1) Erik Kindlundh, FK Finn, 32.53, 2) Gunnar Blom, Kungälv, 36.01, 3) Marcus Lennartzon, Karlstad, 36.54, 70) Anette Åhlund, OK Nolaskogsarna, 78.32 Challenge

D 5 1) Klara Ask, Markbygdens OK, 32.39, 2) Isabelle Persson, 32.47, 3) Malin Johansson, OK Tylöskog, 33.07, 8) Linda Ström, OK Nolaskogsarna, 37.55, 19) Elisabet Björklund, OK Nolaskogsarna, 44.10, 65) Ida Sjölund, Örnsköldsviks OK,65.24, 70) Ann-Marie Lindgren, OK Nolaskogsarna, 67.46 Challenge

H 5 1) Per Nordholm, Sävedalens AIK, 28.15, 2) Hugo Eriksson, Husums IF OK, 30.21, 3) Claes Dahlén, Eksjö SOK, 31.13, 50) Anders Näslund, OK Nolaskogsarna, 52.41

Mer läsning

Annons