Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Läs och spara – här är hela EM-schemat

På fredagen startar EM 2016 när mästerskapet öppnar med match mellan värdnationen Frankrike och Rumänien på Stade de France. Här ser du hela spelschemat från 10 juni till finalen den 10 juli.

Annons

Gruppspelet

Grupp A

10 juni 21.00 Frankrike - Rumänien, Stade de France, St Denis

11 juni 15.00 Albanien - Schweiz, Stade Bollaert-Deleis, Lens

15 juni 18.00 Rumänien - Schweiz, Parc des Princes, Paris

15 juni 21.00 Frankrike - Albanien, Stade Vélodrome, Marseille

19 juni 21.00 Schweiz - Frankrike, Stade Pierre Mauroy, Lille

19 juni 21.00 Rumänien - Albanien, Stade de Lyon, Lyon

Grupp B

11 juni 18.00 Wales - Slovakien Stade de Bordeaux, Bordeaux

11 juni 21.00 England - Ryssland Stade Vélodrome, Marseille

15 juni 15.00 Ryssland - Slovakien Stade Pierre Mauroy, Lille

16 juni 15.00 England - Wales Stade Bollaert-Deleis, Lens

20 juni 21.00 Ryssland - Wales Stadium de Toulouse, Toulouse

20 juni 21.00 Slovakien - England Stade Geoffroy Guichard, Saint-Etienne

Grupp C

12 juni 18.00 Polen - Nordirland Stade de Nice, Nice

12 juni 21.00 Tyskland - Ukraina Stade Pierre Mauroy, Lille

16 juni 18.00 Ukraina - Nordirland Stade de Lyon, Lyon

16 juni 21.00 Tyskland - Polen Stade de France, St Denis

21 juni 18.00 Ukraina - Polen Stade Vélodrome, Marseille

21 juni 18.00 Nordirland - Tyskland Parc des Princes, Paris

Grupp D

12 juni 15.00 Turkiet - Kroatien, Parc des Princes, Paris

13 juni 15.00 Spanien - Tjeckien, Stadium de Toulouse, Toulouse

17 juni 18.00 Tjeckien - Kroatien, Stade Geoffrey Guichard, Saint - Etienne

17 juni 21.00 Spanien - Turkiet, Stade de Nice. Nice

21 juni 21.00 Tjeckien - Turkiet, Stade Boullart-Delelis, Lens

21 juni 21.00 Kroatien - Spanien, Stade de Bourdeaux, Bordeaux

Grupp E

13 juni 18.00 Irland - Sverige, Stade de France, Saint-Denis

13 juni 21.00 Belgien - Italien, Stade de Lyon, Lyon

17 juni 15.00 Italien - Sverige, Stadium de Toulouse, Toulouse

18 juni 15.00 Belgien - Irland, Stade de Bourdeaux, Bordeaux

22 juni 21.00 Italien - Irland, Stade Pierre Mauroy, Lille

22 juni 21.00 Sverige - Belgien, Stade de Nice, Nice

Grupp F

14 juni 18.00 Österrike - Ungern, Stade de Bordeaux

14 juni 21.00 Portugal - Island, Stade Geoffroy Guichard, Saint-Etienne

18 juni 18.00 Island - Ungern, Stade Vélodrome, Marseille

18 juni 21.00 Portigal - Österrike, Parc des Princes, Paris

22 juni 18.00 Island - Österrike, Stade de France, St Denis

22 juni 18.00 Ungern - Portugal, Stade de Lyon, Lyon

Så spelas slutspelet

Sextondelsfinaler

25 juni 15.00: (Match 37) 2A-2C (Stade Geoffroy Guichard, Saint-Etienne)

25 juni 18.00: (Match 38) 1B-3A/C/D (Parc des Princes, Paris)

25 juni 21.00: (Match 39) 1D-3B/E/F (Stade Bollaert-Delelis, Lens)

26 juni 15.00: (Match 40) 1A-3C/D/E (Stade de Lyon, Lyon)

26 juni 18.00: (Match 41) 1C-3A/B/F (Stade Pierre Mauroy, Lille)

26 juni 21.00: (Match 42) 1F-2E (Stadium de Toulouse, Toulouse)

27 juni 18.00: (Match 43) 1E-2D (Stade de France, Saint-Denis)

27 juni 21.00: (Match 44) 2B-2F (Stade de Nice, Nice)

De två bästa lagen i varje grupp, samt de fyra bästa treorna, går vidare till slutspel.

Kvartsfinaler

30 juni 21.00: (Match 45) Segrare match 37-Segrare match 39 (Stade Vélodrome, Marseille)

1 juli 21.00: (Match 46) Segrare match 38-Segrare match 42 (Stade Pierre Mauroy, Lille)

2 juli 21.00: (Match 47) Segrare match 41-Segrare match 43 (Stade de Bordeaux, Bordeaux)

3 juli 21.00: (Match 48) Segrare match 40-Segrare match 44 (Stade de France, Saint-Denis)

Semifinaler

6 juli 21.00: (Match 49) Segrare match 45-Segrare match 46 (Stade de Lyon, Lyon)

7 juli 21.00: (Match 50) Segrare match 47-Segrare match 48 (Stade Vélodrome, Marseille)

Final

10 juli 21.00: Segrare match 49-Segrare match 50 (Stade de France, Saint-Denis)

Mer läsning

Annons