Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

SM-guld målet efter nyemission

Annons

I februari genomgick Leksand en rekonstruktion av ishockeybolaget och föreningens fastighetsbolag. Därefter gick klubben upp i högsta hockeyligan SHL. Och nu genomför hockeybolaget en nyemission om drygt 18 miljoner kronor. Syftet är att förstärka den finansiella ställningen som grund för vidare utveckling mot bolagets mål - SM-guld 2019.

"Vi har från en mycket besvärlig situation, med bland annat företagsrekonstruktion, nu skapat en stabilitet i bolagets finanser och är på väg att etablera oss i högsta hockeyligan, SHL" säger vd:n Anders Doverskog i ett pressmeddelande.

"Med denna stabilitet i ryggen är det rätt tid att ytterligare förstärka våra finanser så att vi med trygghet kan fortsätta utvecklingen mot vår vision; SM-guld senast 2019. Året då vår förening fyller 100 år".

Mer läsning

Annons