Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Så tävlar svenskarna i OS i dag

Annons

Tre Kronor går in i ishockeyturneringen och Kajsa Kling hoppas på skräll i störtloppet.

Det är de svenska höjdpunkterna i OS i dag.

06.00 Curling, herrar, gruppspel: Danmark-USA, Norge-Tyskland, Kina-Schweiz.

08.00 Alpint, damer, störtlopp.

OS 2010: 1) Lindsey Vonn, USA, 2) Julia Mancuso, do, 3) Elisabeth Görgl, Österrike. Sv plac: 30) Jessica Lindell Vikarby, Anja Pärson bröt.

VM 2013: 1) Marion Rolland, Frankrike, 2) Nadia Fanchini, Italien, 3) Maria Höfl-Riesch, Tyskland... 26) Sara Hector, Sverige.

Sv delt: Kajsa Kling, Sara Hector.

09.00 Ishockey, damer, grupp A: Schweiz-Finland.

10.30 Nordkomb, herrar, backhoppning, lilla backen.

OS 2010: 1) Jason Lamy Chappuis, Frankrike, 2) Johnny Spillane, USA, 3) Alessandro Pittin.

VM 2013: 1) Lamy Chappuis, 2) Mario Stecher, Österrike, 3) Björn Kircheisen, Tyskland.

11.00 Curling, damer, gruppspel: Sydkorea-Sverige, Japan-Ryssland, USA-Kina, Kanada-Storbritannien.

Sv delt: Lag Sigfridsson.

11.00 Snowboard, damer, halfpipe, kval.

13.30 Nordkomb, herrar, skidor, 10 km (f).

13.30 Ishockey damer, grupp A: Kanada-USA.

15.00 Skridsko, herrar, 1 000 m.

OS 2010: 1) Shani Davis, USA, 2) Mo Tae-Bum, Sydkorea, 3) Chad Hedrick, USA.

VM 2013: 1) Denis Kuzin, Kazakstan, 2) Mo, 3) Davis.

Sv delt: David Andersson.

15.15 Rodel, herrar, dubbel, första åket.

16.00 Snowboard, damer, halfpipe, semifinal.

16.00 Curling, herrar, gruppspel: Danmark-Sverige, Ryssland-Kanada, Schweiz-Storbritannien, Tyskland-Kina.

Sv delt: Lag Edin.

16.45 Rodel, herrar, dubbel, andra åket.

OS 2010: 1) Andreas Linger/Wolfgang Linger, Österrike, 2) Andris Sics/Juris Sics, Lettland, 3) Patric Leitner/Alexander Resch, Tyskland.

VM 2013: 1) Tobias Wendl/Tobias Arlt, Tyskland, 2) Toni Eggert/Sascha Benecken, do, 3) Linger/Linger.

16.45 Konståkning, herrar och damer, par, fria programmet.

OS 2010: 1) Shen Xue/Zhao Hongbo, Kina, 2) Pang Qing/Tong Jian, do, 3) Aliona Savchenko/Robin Szolkowy, Tyskland.

VM 2013: 1) Tatiana Volosozjar/Maxim Trankov, Ryssland, 2) Savchenko/Szolkowy, 3) Meagan Duhamel/Eric Radford, Kanada.

18.00 Ishockey, herrar, grupp C: Tjeckien-Sverige.

Sv delt: Tre Kronor.

18.00 Ishockey, herrar, grupp C: Lettland-Schweiz.

18.30 Snowboard, damer, halfpipe, final.

OS 2010: Torah Bright, Australien, 2) Hannah Teter, USA, 3) Kelly Clark, do.

VM 2013: 1) Arielle Gold, USA, 2) Holly Crawford, Australien, 3) Sophie Rodriguez.

Mer läsning

Annons