Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Så tävlar svenskarna i OS i dag

Annons

Damkronornas ishockeysemifinal mot USA är måndagens höjdpunkt i Sotji.

På grund av kraftig dimma sköts herrarnas masstart i skidskytte och herrarnas snowboardcrosstävling upp till i morgon.

Här är alla svenskar som tävlar i OS i dag:

06.00 Curling, damer, gruppspel: Ryssland-Storbritannien, Sydkorea-USA, Japan-Kina.

11.00 Curling, herrar, gruppspel: Kina-Storbritannien, Tyskland-Ryssland, Schweiz-USA, Norge-Danmark.

13.30 Ishockey, damer, semifinal: USA-Sverige.

Sv delt: Damkronorna.

14.45 Freestyle, herrar, hopp, kval, första hoppet.

15.30 Freestyle, herrar, hopp, kval, andra hoppet.

15.30 Bob, herrar, tvåmanna, tredje åket.

16.00 Skidskytte, damer, 12,5 km, masstart.

OS 2010: 1) Magdalena Neuner, Tyskland, 2) Olga Zajtseva, Ryssland, 3) Simone Hauswald, Tyskland. Sv plac: 13) Anna Carin Olofsson Zidek, 28) Anna Maria Nilsson.

VM 2013: 1) Darja Domratjeva, Vitryssland, 2) Tora Berger, Norge, 3) Monika Hojnisz, Polen.

16.00 Curling, damer, gruppspel: Sverige-Japan, Kanada-Sydkorea, Danmark-Storbritannien, Kina-Schweiz.

Sv delt: Lag Sigfridsson.

16.00 Konståkning, herrar och damer, isdans, fria dansen.

OS 2010: 1) Tessa Virtue/Scott Moir, Kanada, 2) Meryl Davis/Charlie White, USA, 3) Oksana Domnina/Maxim Sjabalin, Ryssland.

VM 2013: 1) Davis/White, 2) Virtue/Moir, 3) Jekaterina Bobrova, Ryssland/Dmitrij Solovjev, Ryssland.

17.05 Bob, herrar, tvåmanna, fjärde åket.

OS 2010: 1) André Lange/Kevin Kuske, Tyskland, 2) Thomas Florschütz/Richard Adjei, do, 3) Alexandr Zubkov/Alexej Vojevoda, Ryssland.

VM 2013: 1) Francesco Friedrich/Jannis Bäcker, Tyskland, 2) Beat Hefti/Thomas Lamparter, Schweiz, 3) Florschütz/Andreas Bredau, Tyskland.

18.00 Ishockey, damer, semifinal: Kanada-Schweiz.

18.15 Backhoppning, herrar, lagtävl, stora backen, första hoppet.

18.30 Freestyle, herrar, hopp, final, första hoppet.

18.55 Freestyle, herrar, hopp, final, andra hoppet.

19.12 Freestyle, herrar, hopp, final, tredje hoppet.

OS 2010: 1) Aleksei Grisjin, Vitryssland, 2) Jeret Peterson, USA, 3) Liu Zhongqing, Kina.

VM 2013: 1) Qi Guangpu, Kina, 2) Travis Gerrits, Kanada, 3) Jia Zongyang, Kina.

19.15 Backhoppning, herrar, lagtävl, stora backen, andra hoppet.

OS 2010: 1) Österrike (Wolfgang Loitzl, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern, Gregor Schlierenzauer), 2) Tyskland, 3) Norge.

VM 2013: 1) Österrike (Loitzl, Manuel Fettner, Morgenstern, Schlierenzauer), 2) Tyskland, 3) Polen.

Mer läsning

Annons