Annons
Vidare till allehanda.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Parkskolans stipendier

Stipendier vid Parkskolans gymnasium utdelades i dag till följande elever av skolans rektorer eller företrädare för näringslivet:

17 stipendier a´400 kronor ur Gymnasieskolans samfondsstiftelse och Gymnasieskolans allmänna stiftelse tilldelades:


Therese Angerstig BPMI3, Susanne Burbara HR3a, Jenny Sandström HR3b, Kristoffer Claesson IP3a, Johan Fahlgren IP3b, Anna Johannesson MP3, Maria Forsberg MP3, Per Hägglund NV3, Sara Bjurestam SP3a, Kristian Hägglund SP3a, Jonatan Lindguist, SP3b, Irene Lindberg SP3b, Rickard Åstrand SP3b, Christian Forsberg, TETF3a, Mattias Sandström TETF3a, Mats Lunnegren TEBY3b, Malin ErikssonTEDes3c.


Tre stipendier a´1410 kronor ur Signe och Reinhold Erikssons minne tilldelades:


Christopher Björkman HR3a, Anton Eriksson SP3a, Mattias sandström TETF3a.


Norra Ångermanlands bilverkstäders premiestiftelse delade ut ett stipendium a´550 kronor till:


Linus Andersson Frisendal FPPB3.


Sveriges Byggindustriers (RYK) stipendium a´ 5000 kronor till:


Niklas Persson, BPHU3.


Övik Energi, E.On, Vattenfall delade ut fyra stipendier a´ 3000 kronor till:


Adam Lundkvist EN3, Pierre Carlström ECAT3, Kim Hållberg ECAT3, Jonas Johansson ECEL3.


Västernorrlands läns motorbranschförening utdelade två klockor till:


Erik Sjöberg FPMA3 och Linus Andersson FPPB3.


Wella - Best student award, en sax och en kurs värd 3000 kronor tillföll:


Helene Lundkvist, HVFR3.


Ortens träföretags stipendium a´1000 kronor tillföll:


Katarina Bergman IPTR3.


Gösta Hägglunds minnesfond delade ut två stipendier a´2500 kronor till:


Mattias Eriksson IP3a och Lage Rödin IP 3b.


Ett stipendium ur samma minnesfond a´ 5000 kronor tillföll:


Alexandra Rietz TETF3a.


Sveriges åkeriföretag norr fördelade två stipendier a´ 500 kronor till:


Emmy Backman FPTP3 och Johan Hellholm FPTP3.


Servera delade ut två kockknivar och diverse köksredskap till:


Rebecka Lindahl HR3a och Andreas Söderholm HR3b samt köksredskap till Leslie Kampakol-Ntsayala HR3b.


VVS-företagen södra Botnia ett stipendium a ´1000 kronor till :


Peter Tundal EN3.


M-Real två stipendier a´ 5000 kronor till:


Elias Näslund TEDT3c samt Angelica Råberg NV3a.


Hans Brunes stipendium a´12000 kronor tillföll:


Per Norberg TETF3a.


Själevads kommun med flera stiftelser delade ut åtta stipendier a´ 360 kronor till:


Ida Norberg IV-V och Karin Backlund IV-V.

Andreas Söderberg - Vestin, Andrea Selling, Joakim Stenlund, Nina Löfgren, Lars-Erik Melander och Kristina Martinsson tillhör samtliga IV-Y.


Tvillingsta lantmannaskolas stiftelse delade ut tre stipendier a´ 450 kronor till:


Sara Ek HR-P, Adrian Byström IPTÄ, Arne Öberg PF.


Prispengar i Ecy-Cup till bästa klass i Sverige tillföll:


ECEL3, avgångsklass med 16 studenter, EIO, Elektriska industriorganisationen delade ut priset genom Sören Söderholm.



EVA GIDLUND
070-650 37 74