Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Ny seger för fattiga RIK

Annons

Redbergslid tog sin fjärde raka seger i elitserien via 33-25 mot Malmö och är nu uppe på slutspelsplats i elitserien i handboll. Samtliga dessa segrar har tagits när Johan Eklund lett laget. Han tog över efter Magnus Wislander. Men utanför planen är det tyngre för "de vita eleganterna".

Elitlicensen för nästa säsong är hotad. Klubben måste få in 1,7 miljoner kronor innan den sista april för att klara licensen för nästa säsong, skriver Göteborgs-Posten.

Sedan tre år tillbaka har RIK haft krav på sig att betala av sitt negativa kapital med 500 000 kronor om året. Men uteblivna sponsorintäkter och bidrag gör att klubben kan få svårt att nå det den här säsongen.

Ska man vara riktigt ärlig i dag, så är det väldigt svårt att nå det här, säger klubbens kassör, Torild Berg, till GP.

Tidigare i veckan meddelade klubbens styrelse att spelarnas novemberlöner kommer att dröja.

Mer läsning

Annons