Annons
Vidare till allehanda.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Här kan du hylla Sollefteås skidstjärnor på lördag

De senaste veckorna har Sollefteå Skidor upplevt en framgångsvåg att sällan skådat slag. Tre JVM-guld, ett JVM-brons, två segrar under inledningen av Vasaloppsveckan och en rad fina insatser på ungdomssidan.
– Vi hyllar alla duktiga åkare offentligt på lördag, säger klubbens ordförande Mia Karlsson.

Sollefteå Skidor IF kände efter januari månads utgång att man haft en fantastisk start på det nya året.

Inledningsvis handlade det om lyckade tävlingsarrangemang i egen regi. Sedan kom seniorframgångarna för såväl Britta Johansson Norgren (flera vinster på långloppens världscup Ski Classic) som för Ebba Andersson (med succé-SM:et som kronan på verket).

Men januari får ursäkta.

Februari slog den med råge...

– Skall jag vara ärlig tror jag de senaste veckorna kommer att bli väldigt svåra att toppa för vår klubb i framtiden, medger Mia Karlsson.

Ögnar man igenom listan av framgångar så förstår man hennes uttalande.

Två JVM-guld till Ebba Andersson.

Ett JVM-guld och ett JVM-brons till Jenny Solin.

Både Robin Bryntesson och Britta Johansson Norgren var först över mållinjen på varsitt lopp under inledningen av Vasaloppsveckan (Robin vann Kortvasan, Britta vann Tjejvasan)

– Lägg därtill att vi hade två förstaplatser och en andraplats på Sverigecupen för yngre juniorer i Hudiksvall. Plus Elis Tingelöfs första- och tredjeplats under Folksam Cup-helgen nu senast, påpekar Mia Karlsson.

Vid sidan av lysande toppresultat har man även lyckats förstärka bredden.

– Vi arrangerade Barnens Vasalopp där man kunde låna utrustning av oss. Det kom närmare 100 barn – med övervikt av utlandsfödda barn, berättar Karlsson.

Att skidåkningen var kul märktes på den senaste klubbträningen för nybörjargruppen.

På lördag skall detta firas vid dalstugan nere vid Hallstabackens fot.

– Ceremonins höjdpunkt blir förstås firandet av våra fantastiska JVM-tjejer Ebba och Jenny – och vi hoppas verkligen att allmänheten har lust att komma och uppvakta dem med oss. Det kommer en annons i fredagens Tidningen Ångermanland om tider och hållpunkter, säger Mia Karlsson.

Läs mer: Världsstjärnan väljer bort tårtkalas: "Det blir nog glass i stället"

Läs mer: Jenny Solin efter JVM-bronset: "Hoppas det är Ebbas tur i morgon"

Läs mer: Sollefteåbekantingen Britta Johansson Norgren vann Tjejvasan – Elin Mohlin blev fyra

Läs mer: Tingelöf vann tekniksprinten – Ångermanland totalfemma i Folksam Cup

-

För fler nyheter och reportage om skidor och vintersport - gilla Skidpuls på Facebook!