Annons
Vidare till allehanda.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Här är alla lokala resultaten från Vasaloppet 2016

Här finns resultaten för alla lokala åkare som gick i mål i Vasaloppet 2016.

Eliten i både herr- och damklassen finns högst upp i artikeln och övriga lokala åkares resultat finns direkt under. Notera att selekteringen av åkare brukar tas via postnummer när åkarna anmäler sig. Åkare som saknas kan bo på annan ort och därmed ha den adressen i anmälan. Det är alltså utifrån postnummer i anmälan som åkarna sorteras ut.

Herrar, topp 20:

1) John Kristian Dahl, Norge, 4.08.00

2) Stian Hoelgaard, Norge, 4.08.01

3) Anders Mölmen Höst, Norge, 4.08.02

4) Öyvind Moen Fjeld, Norge, 4.08.02

5) Dario Cologna, Schweiz, 4.08.02

6) Markus Ottosson, Skellefteå SK, 4.08.02

7) Jerry Ahrlin, Team Swedemount Sports Club, 4.08.03

8) Johan Kjölstad, Norge, 4.08.03

9) Stanislav Rezac, Tjeckien, 4.08.03

10) Oskar Kardin, Östersunds SK, 4.08.03

11) Morten Eide Pedersen, Norge, 4.08.03

12) Petr Novak, Tjeckien, 4.08.03

13) Torleif Syrstad, Norge, 4.08.03

14) Anders Aukland, Norge, 4.08.04

15) Marcus Johansson, Ulricehamns IF, 4.08.04

16) Sondre Fossli, Norge, 4.08.04

17) Bill Impola, SK Bore, 4.08.04

18) Andreas Nygaard, Norge, 4.08.05

19) Kjetil Hagtvedt Dammen, Norge, 4.08.05

20) Vetle Thyli, Norge, 4.08.05

Damer, topp 20:

1) Katerina Smutna, Österrike, 4.17.56

2) Britta Johansson Norgren, Sollefteå Skidor IF, 4.17.58

3) Lina Korsgren, Åre Längdskidklubb, 4.18.03

4) Seraina Boner, Schweiz, 4.20.38

5) Astrid Øyre Slind, Norge, 4.20.50

6) Sara Lindborg, Östersunds SK, 4.23.58

7) Emilia Lindstedt, Falun Borlänge SK, 4.24.58

8) Masako Ishida, Japan, 4.33.24

9) Heli Heiskanen, Finland, 4.42.24

10) Kristina Roberto, Karlslunds IF SF, 4.44.40

11) Evelina Bångman, Offerdals SK, 4.46.34

12) Tatjana Stiffler, Schweiz, 4.46.40

13) Rahel Imoberdorf, Schweiz, 4.49.05

14) Ulrika Axelsson, Sya SK, 4.50.12

15) Julia Svan, Vansbro AIK Skidklubb, 4.51.45

16) Jessika Ericsson, Stockviks SF, 4.52.02

17) Karin Vemhäll, Rembo IK, 4.52.30

18) Terese Andersson, IFK Umeå, 4.52.52

19) helena wiklund, Hybo AIK, 4.54.00

20) Barbara Jezersek, Slovakien, 4.54.08

Herrar, lokala resultat:

23) Jörgen Brink, Hudiksvalls IF, 4.08.07

188) Lars-Åke Stenmark, Junsele IF, 4.24.50

205) Andreas Domeij, 1Life IF, 4.26.10

218) Martin Isaksson, IFK Umeå, 4.27.26

281) Daniel Granberg, Mellansel IF, 4.32.57

286) Robert Åström, Hägglunds Ski Team SK, 4.33.28

325) Daniel Persson, Sollefteå Skidor IF, 4.36.12

343) Jonathan Ström, Hägglunds Ski Team SK, 4.37.22

385) Thomas Westman, Molidens IK, 4.39.52

434) Per Sjöblom, City S Sports Club, 4.42.29

519) Stefan Sjölund, Skogslöparna, 4.46.39

561) Patrik Håkansson, Junsele IF, 4.47.50

643) Martin Åström, Bondsjöhöjdens IK, 4.51.07

697) Håkan Wallberg, Hägglunds Ski Team SK, 4.53.31

1066) Marcus Strömsten, Bondsjöhöjdens IK, 5.07.06

1121) Mathias Westerlund, Vårby IK, 5.09.09

1221) Olov Hamqvist, Vårby IK, 5.12.20

1222) Bengt-Olof Hagström, Hägglunds Ski Team SK, 5.12.22

1267) Jens Kristofersson, City S Sports Club, 5.13.19

1314) Mats Wiklund, Hägglunds Ski Team SK, 5.15.13

1345) Robert Carlsson, Hägglunds Ski Team SK, 5.16.22

1393) Otto Lampinen, I 21 IF, 5.17.40

1409) Henrik Heino, Kramfors-Alliansen, 5.18.20

1448) Christer Olsson, Hägglunds Ski Team SK, 5.19.40

1534) Fredrik Östlund, Vårby IK, 5.22.17

1655) Andreas Lodesjö, Junsele IF, 5.25.43

1746) Patrik Byström, 1Life IF, 5.28.17

1774) Christer Ahlberg, Hägglunds Ski Team SK, 5.29.17

2112) Jan-Anders Karlsson, 1Life IF, 5.39.13

2132) Michael Westin, Bondsjöhöjdens IK, 5.39.52

2234) Per-Åke Domeij, Hägglunds Ski Team SK, 5.41.49

2255) Olle Bystedt, Hemsö IF, 5.42.16

2269) Stefan Ohlsson, Österforse IF, 5.43.00

2404) Fredrik Karlsson, Vårby IK, 5.46.46

2424) Gunnar Sjölund, Skogslöparna, 5.47.15

2459) Martin Fryklund, Bondsjöhöjdens IK, 5.48.15

2599) Björn Byström, Vårby IK, 5.51.39

2679) Jonas Bystedt, Hemsö IF, 5.53.46

2696) Martin Lindqvist, Sidensjö IK, 5.54.06

2800) Fredrik Bergman, Bondsjöhöjdens IK, 5.56.57

2827) Jörgen Domeij, Molidens IK, 5.57.27

2850) Andreas Svensson, Bondsjöhöjdens IK, 5.57.58

2894) Christer Jonsson, Hägglunds Ski Team SK, 5.59.08

3073) Lars Westerlund, Husums IF SK, 6.04.57

3134) Thomas Eriksson, Kramfors-Alliansen, 6.06.29

3138) Fredrik Larsson, I 21 IF, 6.06.34

3378) Tommy Sjöblom, Hägglunds Ski Team SK, 6.14.56

3571) Calle Nydahl, Ramviks IF, 6.21.01

3594) Johan Knutsgård, Hägglunds Ski Team SK, 6.21.37

3602) Magnus Näslund, Hägglunds Ski Team SK, 6.21.59

3638) Patrik Ahlberg, Vårby IK, 6.23.17

3725) Daniel Edlund, Nätra SK, 6.25.41

3760) Lars Ledin, Själevad, 6.27.14

3773) Micael Persson, Sollefteå Skidor IF, 6.27.36

3815) Jörgen Vedin, Vårby IK, 6.28.57

3896) Hans-Olov Åberg, AXA SC, 6.31.33

4139) Jörgen Widmark, Hägglunds Ski Team SK, 6.40.22

4159) Greger Brändström, Bondsjöhöjdens IK, 6.40.54

4221) Thomas Berglund, Bondsjöhöjdens IK, 6.43.17

4227) Mats Näsholm, Hemsö IF, 6.43.26

4293) Lars Samuelsson, Husums IF SK, 6.45.55

4463) Mats Lif, Junsele IF, 6.51.13

4577) Östen Strömgren, Husums IF SK, 6.54.58

4616) Sven-Olof Mossö, AXA SC, 6.56.04

4718) Lars Vallin, Bollsta IK, 6.59.16

4885) Fredrik Winterqvist, Sollefteå Skidor IF, 7.04.34

4939) Birger Svensson, Anundsjö IF, 7.06.10

5214) Andreas Sahlén, Hemsö IF, 7.14.57

5452) Torgny Näslund, Skogslöparna, 7.22.40

5504) Olav Eriksson, Bondsjöhöjdens IK, 7.24.43

5571) Henrick Hale´n, Bondsjöhöjdens IK, 7.26.56

5590) Patrik Stenlund, Lycksele IF, 7.27.32

5648) Nils-Anders Forssén, Junsele IF, 7.29.14

5682) Henrik Widell, Bondsjöhöjdens IK, 7.30.35

5703) Per Byström, Kramfors-Alliansen, 7.31.38

5737) Patrik Domeij, Hägglunds Ski Team SK, 7.32.31

5837) Åke Domeij, Molidens IK, 7.36.00

5890) Juha Rousu, Graninge-Alliansen, 7.37.23

6012) Linus Moberg, AB Karl Hedin IF, 7.40.56

6025) Anders Sellgren, IBM-Klubben, 7.41.20

6035) Jörgen Johansson, Skorpeds SK, 7.41.32

6158) Nils Hemmingsson, AXA SC, 7.46.08

6164) Magnus Westberg, Hägglunds Ski Team SK, 7.46.12

6426) Ove Lindström, Hägglunds Ski Team SK, 7.55.12

6450) Oskar Prinsback, AXA SC, 7.55.52

6554) Linus Gabrielsson, Nordingrå SK, 7.59.25

6578) Tony Lindahl, Gottne IF, 8.00.14

6893) Eric Mattsson, Hägglunds Ski Team SK, 8.13.02

7229) Olov Molin, Bondsjöhöjdens IK, 8.24.07

7292) Johan Mattson, Bondsjöhöjdens IK, 8.26.09

7293) Mats Dahlin, Bondsjöhöjdens IK, 8.26.10

7488) Jens Hannemann, Nätra SK, 8.32.35

7534) Viktor Lassila, Stensätra SK, 8.34.18

7538) Jan-Olof Eriksson, Junsele IF, 8.34.26

7577) Erik Hellström, Skorpeds SK, 8.35.22

7619) Jes Lönborg, AXA SC, 8.36.33

7639) Sven Sundelin, Vårby IK, 8.37.16

7667) Andreas Eriksson, AXA SC, 8.38.03

7685) Hasse Abrahamsson, Gideå IK, 8.38.41

7692) Aleksei Landychev, Härnösands SF Brännan, 8.38.51

7859) Ulf Lindahl, Bondsjöhöjdens IK, 8.45.11

7901) Henrik Sparreus, Hudiksvalls IF, 8.46.35

7908) Kurt Persson, Hägglunds Ski Team SK, 8.46.45

7998) Robert Hollsten, Sollefteå Skidor IF, 8.50.09

8010) Per-Johan Josefsson, Nätra SK, 8.50.45

8019) Markus Karlström, Ramsele IK, 8.51.04

8095) Jonas Nilsson, 1Life IF, 8.53.43

8318) Bo Nordin, Hägglunds Ski Team SK, 9.01.44

8379) Gunnar Hällgren, AXA SC, 9.04.34

8448) Ulf Nordin, Hägglunds Ski Team SK, 9.07.23

8522) Kristofer Engström, Fältjägarnas IF, 9.10.20

8545) Johnny Edlund, Junsele IF, 9.11.26

8639) Gustaf Norén Vosveld, Härnösands SF Brännan, 9.14.55

8692) Peter Hellström, Bollsta IK, 9.16.14

8810) Matts Norberg, Molidens IK, 9.21.22

8985) Hans Vallin, Bollsta IK, 9.27.35

9014) Markus Ögren, Vårby IK, 9.28.46

9081) Daniel Olofsson, Molidens IK, 9.31.17

9273) Anders Johansson, Vårby IK, 9.41.01

9286) Andreas Karlsson, Hemsö IF, 9.41.35

9395) Roger Nyström, Anundsjö IF, 9.46.03

9577) Andreas Berggren, AXA SC, 9.50.08

9596) Erik O. Sjödin, Vasaloppsklubben i Hedemora, 9.50.30

9835) Jan Sjöberg, 1Life IF, 9.54.01

9904) Patrik Svedberg, Björna IF, 9.55.13

9977) Kurt Larsson, Kramfors-Alliansen, 9.57.14

10230) Johan Strindin, Sidensjö IK, 10.11.51

10321) Fredric Wedin, Vårby IK, 10.18.09

10323) Nils Bjuggstam, Vårby IK, 10.18.09

10497) Gustaf Caap Hällgren, Härnösands SF Brännan, 10.27.17

10768) Per Berglund, Backe IF, 10.43.32

10844) Micael Tomasson, Sollefteå A K, 10.49.31

10853) Jonas Alexandersson, Hägglunds Ski Team SK, 10.49.49

11057) Patrik Sjöberg, Kramfors-Alliansen, 11.04.29

11191) Marcus Elfving, Vårby IK, 11.14.01

11368) Heikki Rissanen, Kramfors-Alliansen, 11.27.19

11396) Magnus Forzelius, AXA SC, 11.28.50

11422) David Forslund, Bondsjöhöjdens IK, 11.31.16

11433) Jimmy Domeij, Molidens IK, 11.32.14

11608) Dennis Viberg, Skorpeds SK, 11.44.50

11732) Kjell-Arne Eriksson, Bollsta IK, 11.52.17

11815) Niklas Westerlund, Kramfors-Alliansen, 11.57.43

11816) Stefan Larsson, Kramfors-Alliansen, 11.57.44

Damer, lokala resultat:

49) Malin Meijer, Husums IF SK, 5.29.09

57) Mona Nilsson, 1Life IF, 5.32.59

68) Kristin Ander, OK Landehof, 5.41.34

167) Monika Westerlund, Vårby IK, 6.33.03

250) Sanna Näslund, Bondsjöhöjdens IK, 7.07.34

268) Johanna Tholerud, Gällivare EC, 7.17.56

570) Anneli Jonsson, Hägglunds Ski Team SK, 8.39.34

606) Katarina Sjöström, Ramviks IF, 8.47.35

697) Kicki Josefsson, Nätra SK, 9.04.02

726) Emmalisa Strömberg, Sollefteå Skidor IF, 9.08.08

776) Monica Sandström, Skogslöparna, 9.18.40

814) Christina Vosveld, Härnösands Alpina Klubb, 9.25.00

984) Stina Jonsson, Anundsjö IF, 9.51.00

1444) Karin Sellgren, IBM-Klubben, 11.14.37

1636) Marie Hansson, Forsmo IF, 11.47.54

1638) Susanne Olofsson, Molidens IK, 11.48.03

1667) Anna-Märta Gunneriusson, Backe IF, 11.51.51