Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Buffalo sparkar tränaren

Annons

Buffalo har radat upp förluster i NHL-ishockeyn och till slut blev för mycket för klubbens ledning. På onsdagen meddelade organisationen att tränaren Ron Rolston och general managern Darcy Regier sparkas.

Samtidigt meddelade Buffalo att de som ska rädda lagets säsong är Ted Nolan, 55, och Pat LaFontaine, 48. Nolan kliver in som tränare och LaFontaine får en nyinrättad funktion som ledare för klubbens hockeyverksamhet.

Vi har inte alla bitar på plats, säger LaFontaine enligt nhl.com.

En av bitarna är en ny general manager, som LaFontaine har i uppdrag att hitta.

Jag har just nu inte själv erfarenheten för jobbet, men jag vet människor där ute som vet hur man sköter det, säger LaFontaine.

LaFontaine spelade i Buffalo mellan åren 1991 och 1997. Under två av de åren (1995-1997) var Ted Nolan tränare.

Mer läsning

Annons