Annons
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Axelsson stoppas av Detroit

Annons

Detroit stoppar Dick Axelsson från spel någon annanstans än i klubbens lag.

Hockeyforwarden lämnade NHL-klubbens farmarlag Grand Rapid tidigare i veckan och åkte hem till Sverige där han började träna med Färjestad. Men någon övergång eller utlåning blir det inte tal om.

Vi stänger av honom. Han kommer inte att få spela i någon annan klubb, säger Jim Nill, assisterande general manager i Detroit, till Aftonbladet. Vi följer avtalen mellan det internationella förbundet och NHL.

Nill säger att klubben vill ha tillbaka Axelsson och att man inte kommer att hålla hans agerande emot honom.

Men man kan inte vända ryggen till och ge upp. Det måste Dick lära sig.

Dick Axelssons hockeykarriär har varit brokig. När han var 19 år blev det bråk om hans övergång från Huddinge till Djurgården. 2008 sparkade Djurgården Axelsson, som senare skriver på för Färjestad. Efter SM-guldet i våras drog han till Nordamerika, där han fått hålla till i Detroits farmarlag.