Annons

Annons

Annons

Modo Hockey till SHL

Rubins – den osannolike nationalhjälten

Han blev en stor bronshjälte och han ser stora likheter mellan det lettiska landslaget och SHL-nykomlingen Modo Hockey.

– Det var ingen som trodde på oss i VM. Det är nog inte många som tror på Modo i vinter heller och det passar oss bra, säger Kristians Rubins.

För första gången tog Lettland en medalj i hockey-VM och det var nye Modo-backen Kristians Rubins som sköt hem bronset. Bild: Pavel Golovkin/TT och Joel Marklund/Bildbyrån

Annons

Han är försvarsgeneralen vars främsta uppgift är att stänga ned motståndarnas offensiv, städa i egen zon och att hjälpa sin målvakt. Men i VM i Finland blev den 195 centimeter långe och 103 kilo tunge Rubins en osannolik hjälte när han sköt Lettland till sin första VM-medalj någonsin.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan