Annons

Annons

Annons

Krisen i Region Västernorrland

Insändare
Jag förstår inte Anna-Belle Strömberg om att ”gena i vårdkön”

Detta är en insändare.Åsikterna är skribentens egna.

Du tycker att det är orättvist att de som har råd kan köpa privata tjänster inom sjukvården och därmed gena i vårdkön. Jag är så glad att det finns människor som har den ekonomin och kan köpa dessa tjänster, så jag och många många fler kan få snabbare hjälp inom vården.

Annons

Annons

Operationsköerna är långa i länet. Men inte för alla, enligt Anna–Belle Strömberg (S).

För de som köper dessa tjänster genar inte, utan dom hjälper landstinget och kapar landstingets vårdköer. Om jag själv hade en ekonomi där jag skulle kunna köpa privat vård så skulle jag göra det. Men vad jag tycker är orättvist inom regionvården är att stafettläkare ska ha högre lön än en läkare som är anställd av landstinget och tar ansvar för sin klinik. Men en stafettläkare kan arbeta inom landstinget ett par månader som bäst på samma ställe och åker iväg till ett annat sjukhus/vårdcentral där han/hon får ännu mera betalt.

Det tycker jag är orättvist, men det verkar inte Anna-Belle och Socialdemokraterna tycka. För Socialdemokraterna bryr sig inte och tar inte ansvar för att landstinget blöder, anser jag.

Åke Hagelberg

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan