Alpina VM i Åre är i full gång och det finns många sätt att hålla sig uppdaterad kring tävlandet. Men den som tänkt hänga med genom att följa Åre-VM:s officiella Twitterkonto får nog tänka om.
Under onsdagen kapades nämligen kontot. Därefter publicerades bilder på könsorgan och manipulerade politiska bilder. Bilderna dök upp i omgångar under dagen.
– Det har kommit ut bilder som inte vi har lagt ut men vi har kunnat radera bilder och återställa kontot, men vi kommer inte åt vårt konto. Nu har vi anmält det till Twitter så det kan stängas av, säger Ulrika Svensson, marknads- och kommunikationsansvarig på VM-organisationen, till P4 Jämtland.
Annons
Annons
Hon menar också att det inte är bra för arrangörens varumärke, även om hon tror att majoriteten förstår att det inte är Åre-VM som ligger bakom bilderna.
Att kontot är kapat betyder att någon obehörig har gått in och ändrat användaruppgifter och lösenord så att den som har kontot inte längre kommer åt det.