Annons

Annons

Annons

Annons

J18 Superelit

Efter rafflande 16-delsfinaler – så spelas åttondelsfinalerna i hockeyns J18-slutspel

Precis som J20-slutspelets åttondelsfinaler lottade J18:s diton under måndagen.

Nu har valen gjorts.

De åtta lag som hade skaffat sig hemmaplansfördel och därmed fick välja motståndare har nu gjort det.

Modo och Frölunda gjorde upp i förra årets SM-final i J18-slutspelet. Bild: K-G Z Fougstedt/Bildbyrån

Annons

Under helgen som var avslutades 16-delsfinalerna, där det bjöds på en del dramatik då både Örebro och Timrå behövde tre matcher på sig för att avancera vidare till åttondelsfinalerna efter att de slagit ut HV71 respektive Östersunds IK.

Och under måndagen lottades åttondelsfinalerna.

De fyra bästa lagen i J18 Allsvenskan norra respektive södra fick välja motståndaren bland de åtta övriga lagen.

Annons

Två av åttondelsfinalerna blir nu av derbykaraktär då Djurgården, som vann den norra allsvenskan, valde att möta Huddinge medan Modo valde att möta Timrå i sin åttondelsfinal.

Så spelas J18-åttondelsfinalerna

Djurgårdens IF–Huddinge IK

Torsdag 15 mars, 19.30: Huddinge IK–Djurgårdens IF, Björkängshallen

Lördag 17 mars, 18.10: Djurgårdens IF–Huddinge IK, Mälarhöjdens Ishall

Söndag 18 mars, 15.40: Djurgårdens IF–Huddinge IK, Mälarhöjdens Ishall

Annons

Modo Hockey–Timrå IK

Torsdag 15 mars, 19.00: Timrå IK–Modo Hockey, NHK Arena

Lördag 17 mars, 12.30: Modo Hockey–Timrå IK, Fjällräven Center

Söndag 18 mars, 11.30: Modo Hockey–Timrå IK, Fjällräven Center

Nacka HK–Luleå HF

Torsdag 15 mars, 19.00: Luleå HF–Nacka HK, Coop Norrbotten Arena

Lördag 17 mars, 13.45: Nacka HK–Luleå HF, Nacka Ishall

Söndag 18 mars, 11.15: Nacka HK–Luleå HF, Nacka Ishall

Skellefteå AIK–Södertälje SK

Torsdag 15 mars, 19.00: Södertälje SK–Skellefteå AIK, Scaniarinken

Lördag 17 mars, 15.30: Skellefteå AIK–Södertälje SK, Skellefteå Kraft Arena

Söndag 18 mars, 13.00: Skellefteå AIK–Södertälje SK, Skellefteå Kraft Arena

Brynäs IF–Färjestad BK

Torsdag 15 mars, 19.00: Färjestad BK–Brynäs IF, Löfbergs Arena

Lördag 17 mars, 14.00: Brynäs IF–Färjestad BK, Gavlerinken Arena

Söndag 18 mars, 14.00: Brynäs IF–Färjestad BK, Gavlerinken Arena

Leksands IF–Rögle BK

Torsdag 15 mars, 19.30: Rögle BK–Leksands IF, Lindab Arena

Lördag 17 mars, 13.00: Leksands IF–Rögle BK, Tegera Arena

Annons

Söndag 18 mars, 13.00: Leksands IF–Rögle BK, Tegera Arena

Linköping HC–Örebro Hockey

Torsdag 15 mars, 19.00: Örebro Hockey–Linköping HC, Behrn Arena

Lördag 17 mars, 15.30: Linköping HC–Örebro Hockey, Saab Arena

Söndag 18 mars, 12.00: Linköping HC–Örebro Hockey, Stångebro Ishall

Frölunda HC–BIK Karlskoga

Torsdag 15 mars, 19.00: BIK Karlskoga–Frölunda HC, Nobelhallen

Lördag 17 mars, 15.00: Frölunda HC–BIK Karlskoga, Frölundaborg Isstadion

Söndag 18 mars, 12.00: Frölunda HC–BIK Karlskoga, Frölundaborg Isstadion

Annons

Annons

Till toppen av sidan