Annons

Annons

Annons

Ishockey

Raseri efter höjd avgift – när förbundet vill se färre utländska spelare i SDHL: "Inte seriöst"

Förbundet vill se färre utländska spelare i SDHL.
Därför höjer de avgiften för transferkorten som gör det möjligt att ta in dem.
Något som flera klubbar nu rasar mot.
– Vi ska inte göra det billigare att värva utländska spelare istället för att ta in en ung svensk spelare, säger Anders Larsson, förbundsordförande, till NSD.

För Brynäs, Leksand, Modo och Sundsvall/Timrå skulle fjolårstrupperna kostat 28 000 kronor, 49 000, 0, respektive 98 000 mer med de nya avgifterna. Modo har fram tills för några dagar sedan inte haft en utländsk spelare på flera säsonger.

Bild: Arkiv (Montage)

Fler klubbar ska satsa på svenska unga talanger. Det tycker Svenska ishockeyförbundet.

För som bilden är nu har många SDHL-klubbar byggt laget med många utländska förvärv. Men för att ta in en utländsk spelare behövs ett transferkort, något som för ett par år sedan kostade 3500 kronor per spelare. Men inför kommande säsong har det chockhöjts – till 12 500 kronor.

För en klubb på herrsidan hade det varit en liten summa, men desto tuffare är posten för damklubbarna.

Linköping och Sundsvall hade förra säsongen 14 utländska spelare, HV71 hade 12, SDE 11 och Luleå 10, för att nämna några.

Annons

Det här har NSD lyft fram i en granskning och pratat med flera av klubbarna om deras inställning till det hela.

Annons

– I dag finns det relativt många utländska spelare i SDHL. Är det då rimligt att hockeyförbundet subventionerar det? Det tycker vi inte, vi ska inte göra det billigare att värva utländska spelare istället för att ta in en ung svensk spelare. Men sen får varje klubb avgöra hur de vill jobba, säger förbundsordförande Anders Larsson till NSD.

På förbundet kräver också arbetsinsatsen för att ta in utländska spelare, mycket energi.

Ett problem i många av klubbarna är dock att de har det tunnsått på ungdomssidan.

– Just nu finns det ju ingen uppbyggd juniorverksamhet att ta ur, det är en resa som vi får göra. Vi hoppas att det ska gå relativt snabbt.

En av klubbarna som reagerar är Linköping och deras sportchef Kim Martin Hasson, som menar att de inte förvarnats på höjningen.

– Vad ska jag göra nu? Skicka hem folk? Det känns ju inte seriöst. Vi får försöka lösa det här trots att vi egentligen kanske inte kan, säger hon.

– Vi har inte tillräckligt många svenska spelare. Då innebär det att vi får ta in 13- och 14-åringar för att fylla ut – och det kommer att skada ligan. Jag tycker det är jättetråkigt.

FAKTA: Så mycket mer skulle klubbarnas fjolårstrupper kosta

Källa: NSD.

AIK

Antal utländska spelare: 2.

Merkostnad: 14 000 kronor.

Annons

Brynäs

Antal utländska spelare: 4.

Annons

Merkostnad: 28 000 kronor.

Djurgården

Antal utländska spelare: 9.

Merkostnad: 63 000.

HV 71

Antal utländska spelare: 12.

Merkostnad: 84 000.

Leksand

Antal utländska spelare: 7.

Merkostnad: 49 000.

Linköping

Antal utländska spelare: 14.

Merkostnad: 98 000.

Luleå Hockey

Antal utländska spelare: 10.

Merkostnad: 70 000.

Modo

Antal utländska spelare: 0.

Merkostnad: 0.

SDE

Antal utländska spelare: 11.

Merkostnad: 77 000.

Sundsvall

Antal utländska spelare: 14.

Merkostnad: 98 000.


Lukas Sahlin

0611-55 48 43
lukas.sahlin@mittmedia.se

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan