Annons

Annons

Annons

Undersåker

Upptäckte ett mysterium på sin egen fjällbild: "Vill ha hjälp att identifiera personen"

Här kommer ett litet bildmysterium. Fotografen Göran Strand, även känd som Astrofotografen, tog en bild på Getryggens topp vid Storulvån.
När han kom hem och synade bilden i sin dator fann han en liten svart prick. En skidåkare på väg upp för fjället.

Frågan är vem denna skidbestigare är.

Getryggen är ett populärt mål för skidbestigningsåkare. I uppförstoringen syns att det är en skidåkare med troligen en ryggsäck på ryggen som går uppför fjället.

Bild: Göran Strand

För Göran Strand blev upptäckten av skidåkaren en glad överraskning.

– Nu skulle jag vilja ha hjälp med att försöka identifiera personen. Jag skulle vilja tacka personen i fråga med en utskrift av bilden för att ha gjort en vanligt vacker vybild till en otroligt mycket mer spännande bild.

Annons

Göran Strand. Arkivbild.

Bild: Frida Hansson

Göran Strand tog bilden från vägen upp mot Storulvåns fjällstation i västra Jämtland. Det skedde på måndagen 1 maj klockan 20.05. Så den som vet med sig att man var på väg uppför Getryggen vid den tiden eller känner någon som kan ha varit här då är Göran Strand intresserad att nå.

Annons

Ett tips som han fått är att personen kan vara en man från Nynäshamn. Göran Strand når du via hans Facebooksida:

https://www.facebook.com/fotografgoranstrand/

Inbäddat innehåll

FLER NYHETER:

Snickar-Björn: ”Människor är rätt lata så placera uteplatsen nära köket”

För Plus-kunder: Intresset för att köpa husvagn större än någonsin

Kyrkbänkar, tegel och obduktionsbord – titta in i Anna och Dans villa i Hälsingland

Annons

För Plus-kunder: Bildextra: Stor motorshow tillbaka efter 20 år


Maria Immefors

063-16 16 27
maria.immefors@mittmedia.se

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan