Annons

Annons

Annons

Undersåker

Drömturen på fjälltjärnen

Hallå där, Jonas Landmark. Du har filmat en helt fantastiskt skridskotur på en helt genomskinlig is på Blanktjärn i Vålådalen och på en av åarna intill.

– Ja, isen var extremt tjock, 10-15 centimeter, och det blev extremt fantastiskt. Jag har väntat i flera år på att åka på Blanktjärn när den är så här blank. Blanktjärn är ju magisk med sin vattenfärg.

Vilken dag var det ni var ute?

– Den 20 november. Jag och Karin Bäckborn var ute med våra hundar Trissa och Vilma.

Det gick alltså att se fiskar simma under isen?

Annons

– Det var så klart att man kunde se ner till botten. Det är ganska djupt, 10-15 meter, och den stora fisken som syns i filmen befinner sig nog på 10 meters djup. Det var som ett befinna sig på ett akvarium.

Annons

Hur ser Blanktjärn ut i dag?

– Jag vet inte. Vi var där dagen efter men då låg det rimfrost och det såg ut som vilken sjö som helst. Men smälter det kanske det kan bli lika klart.

Blir det fler skridskoturer?

– Hela den här skridskosäsongen har ju varit otrolig. Jag har varit ute nio dagar i rad. Vi åkte från Edsåsdalen till Ånnsjön över 11 sjöar och åar en dag. Vi behövde bara gå 1,2 kilometer av sträckan på fyra mil, resten gick att åka på fina isar.

Inbäddat innehåll


Maria Immefors

063-161627
maria.immefors@op.se

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan