Main logo
Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies
Annons

Här är hela OS-programmet

+
Läs senare

Här är hela OS-programmet

Fredag 8 februari

17.00 Backhoppning, herrar K90, kval

02.00 Invigning



Lördag 9 februari

17.00 Freestyle, damer, Puckelpist, kval

17.00 Nordisk kombination, herrar, Backhoppning K90

17.00 Skidor, längd, damer, 15 km fri stil, masstart

20.00 Freestyle, damer, Puckelpist, final

20.00 Skridsko, herrar 5.000 m

20.30 Skidor, längd, herrar, 30 km fri stil, masstart

22.00 Ishockey, herrar, Vitryssland-Ukraina

24.00 Ishockey, herrar, Slovakien-Tyskland



Söndag 10 februari

02.30 Konståkning, par, korta programmet

03.00 Ishockey, herrar, Österrike-Lettland

05.00 Ishockey, herrar, Schweiz-Frankrike

16.30 Backhoppning, herrar K90, final

17.00 Nordisk kombination, herrar, 15 km

18.00 Störtlopp, herrar

18.00 Snowboard, Halfpipe, damer, kval

21.00 Skridsko, damer, 3.000 m

21.30 Snowboard, Halfpipe, damer, final

24.00 Ishockey, herrar, Österrike-Tyskland

24.00 Rodel, herrar, singel, omg 1 och 2



Måndag 11 februari

03.00 Ishockey, herrar, Lettland-Slovakien

17.00 Curling, herrar Omg 1

17.00 Rodel, herrar, singel, omg 3 och 4, final

18.00 Störtlopp, damer

18.00 Snowboard, Halfpipe, herrar, kval

19.00 Ishockey, damer, Kanada-Kazakstan

19.00 Skidskytte, damer, 15 km

21.00 Snowboard, Halfpipe, herrar, final

21.00 Skridsko, herrar, 500 m, dag 1

21.30 Skidskytte, herrar, 20 km

22.00 Curling, damer, Omg 1

22.00 Ishockey, damer, Sverige-Ryssland

24.00 Ishockey, herrar, Ukraina-Schweiz



Tisdag 12 februari

01.45 Konståkning, par, fria programmet

03.00 Ishockey, herrar, Vitryssland-Frankrike

03.00 Curling, herrar Omg 2

16.30 Backhoppning, herrar K120, kval

17.00 Curling, damer Omg 2

17.00 Freestyle, herrar, Puckelpist, kval

17.00 Skidor, längd, damer, 10 km klassisk stil

19.00 Ishockey, damer, USA-Tyskland

20.00 Freestyle, herrar, Puckelpist, final

20.00 Skidor, längd, herrar, 15 km klassisk stil

21.00 Skridsko, herrar, 500 m, dag 2

22.00 Curling, herrar Omg 3

22.00 Ishockey, damer, Finland-Kina

24.00 Ishockey, herrar, Slovakien-Österrike

24.00 Rodel, damer, singel, omg 1 och 2



Onsdag 13 februari

01.15 Konståkning, herrar, korta programmet

03.00 Ishockey, herrar, Tyskland-Lettland

03.00 Curling, damer, Omg 3

16.30 Backhoppning, herrar K120, final

17.00 Curling, herrar, Omg 4

18.00 Kombination, herrar, Störtlopp

18.30 Skidskytte, herrar, 10 km sprint

19.00 Ishockey, damer, Ryssland-Kanada

21.00 Skidskytte, damer, 7,5 km sprint

21.00 Kombination, herrar, Slalom, första åket

22.00 Ishockey, damer, Sverige-Kazakstan

22.00 Curling, damer, Omg 4

23.00 Kombination, herrar, Slalom, andra åket

24.00 Ishockey, herrar, Schweiz-Vitryssland

24.00 Rodel, damer, singel, omg 3 och 4, final



Torsdag 14 februari

01.00 Skridsko, damer, 500 m, dag 1

02.00 Shorttrack, damer 1.500 m, final. Herrar 1.000 m försök. Herrar 5.000 m stafett, semifinaler

03.00 Ishockey, herrar, Frankrike-Ukraina

03.00 Curling, herrar, Omg 5

16.30 Nordisk kombination, herrar, Backhoppning, lag K90

17.00 Curling, damer, Omg 5

17.15 Skidor, längd, herrar, 10 km klassisk stil, del 1

18.00 Snowboard, Parallellstorslalom, damer, kval

18.00 Kombination, damer, Störtlopp

19.00 Ishockey, damer, Finland-Tyskland

20.00 Skidor, längd, herrar, 10 km jaktstart, fri stil, del2

21.00 Snowboard, Parallellstorslalom, herrar, kval

21.00 Kombination, damer, Slalom, första åket

22.00 Curling, herrar, Omg 6

23.00 Kombination, damer, Slalom, andra åket

23.00 Ishockey, herrar, kvalmatch

24.00 Ishockey, damer, Kina-USA



Fredag 15 februari

01.00 Skridsko, damer, 500 m, dag 2

01.45 Konståkning, herrar, fria programmet

03.00 Curling, damer, Omg 6

04.00 Ishockey, herrar, A2-B2

05.00 Ishockey, herrar, A4-B4

17.00 Curling, herrar, Omg 7

17.00 Rodel, herrar, dubbel, final

17.00 Skidor, längd, damer, 5 km klassisk stil, del 1

18.00 Snowboard, Parallellstorslalom, damer, final

19.00 Ishockey, herrar, Ryssland-Kvalmotståndare

19.00 Snowboard, Parallellstorslalom, herrar, final

19.30 Skidor, längd, damer, 5 km fri stil, jaktstart, del 2

21.30 Nordisk kombination, herrar, 4x5 km

22.00 Ishockey, damer, Kazakstan-Ryssland

22.00 Curling, damer, Omg 7

23.45 Konståkning, Isdans, obligatoriska programmet

24.00 Ishockey, herrar, Kanada-Sverige



Lördag 16 februari

03.00 Curling, herrar, Omg 8

03.00 Ishockey, herrar, Tjeckien-Kvalmotståndare

04.45 Ishockey, herrar, Finland-USA

17.00 Curling, damer, Omg 8

17.00 Skidskytte, herrar, 12,5 km jaktstart

18.00 Super-G, herrar

18.00 Freestyle, damer, Hopp, kval

19.00 Ishockey, damer, USA-Finland

20.00 Skidskytte, damer, 10 km jaktstart

21.00 Skridsko, herrar 1.000 m

21.30 Freestyle, herrar, Hopp, kval

22.00 Ishockey, damer, Tyskland-Kina

22.00 Curling, herrar, Omg 9

23.00 Bob, herrar, tvåa, 1:a och 2:a åket



Söndag 17 februari

00.45 Ishockey, herrar, Finland-Kvalmotståndare

02.00 Shorttrack, damer 500 m, försök och final. Damer 3.000 m stafett, försök. Herrar 1.000 m final.

03.00 Ishockey, damer, Kanada-Sverige

03.00 Curling, damer, Omg 9

05.30 Ishockey, herrar, USA-Ryssland

17.00 Curling, herrar, Omg 10

17.30 Skidor - längd, herrar, 4x10 km

18.00 Super-G, damer

22.00 Ishockey, damer, A3-B4

22.00 Curling, damer, Omg 10

23.00 Bob, herrar, tvåa, 3:e och 4:e åket

24.00 Ishockey, herrar, Sverige-Tjeckien



Måndag 18 februari

01.15 Konståkning - Isdans, obligatoriska programmet

01.15 Skridsko, damer 1.000 m

03.00 Curling, herrar, Omg 11

03.00 Ishockey, herrar, Kanada-Kvalmotståndare

05.00 Ishockey, damer, B3-A4

16.30 Backhoppning, herrar K120, lag, final

17.00 Curling, damer, Omg 11

19.00 Ishockey, herrar, USA-Kvalmotståndare

19.30 Skidskytte, damer, 4 x 7,5 km

20.00 Freestyle, damer, Hopp, final

21.30 Ishockey, herrar, Ryssland-Finland

22.00 Curling, herrar, Omg 12

24.00 Ishockey, herrar, Tjeckien-Kanada



Tisdag 19 februari

01.15 Konståkning - Isdans, friåkning

03.00 Curling, damer, Omg 12 + ev omspelsmatcher

03.00 Ishockey, herrar, Sverige-Kvalmotståndare

17.00 Skidor - längd, herrar, 1,5 km sprint, kval

17.00 Skidor - längd, damer, 1,5 km sprint, kval

19.00 Ishockey, damer, Semifinal A1-B2

20.00 Freestyle, herrar, Hopp, final

20.30 Skidor - längd, herrar, 1,5 km sprint, final

20.30 Skidor - längd, damer, 1,5 km sprint, final

21.00 Skridsko,herrar 1.500 m

22.00 Ishockey, damer, 7:e-8:e plats

23.00 Bob, damer, final, tvåa, två åk



Onsdag 20 februari

00.30 Ishockey, damer, semifinal B1-A2

01.15 Konståkning, damer, korta programmet

03.00 Ishockey, damer, 5:e-6:e plats

17.00 Curling, damer, semifinaler

17.00 Skeleton, herrar/damer final

18.00 Slalom, damer, första åket

19.00 Ishockey, herrar, kvartsfinal C1-D4

19.00 Skidskytte, herrar, 4 x 7,5 km

21.00 Skridsko, damer 1.500 m

21.00 Slalom, damer, andra åket

21.30 Ishockey, herrar, kvartsfinal D2-C3

22.00 Curling, herrar, semifinaler

24.00 Ishockey, herrar, kvartsfinal C2-D3



Torsdag 21 februari

02.00 Short Track, herrar 1.500 m, final. Damer 1.000 m, försök. Damer 3.000 m, final

04.15 Ishockey, herrar, kvartsfinal D1-C4

17.00 Curling, damer, bronsmatch

18.00 Storslalom, Herrar, första åket

18.30 Nordisk kombination, herrar, Backhoppning K120

20.00 Ishockey, damer, bronsmatch

20.30 Skidor - längd, damer, 4 x 5 km

21.00 Storslalom, Herrar, andra åket

22.00 Curling, damer, final



Fredag 22 februari

01.00 Ishockey, damer, final

01.45 Konståkning, damer, friåkning

17.00 Curling, herrar, bronsmatch

18.00 Storslalom, damer, första åket

18.00 Nordisk kombination, herrar, 7,5 km sprint

20.00 Ishockey, herrar, semifinal

20.00 Skridsko, herrar 10.000 m

21.00 Storslalom, damer, andra åket

22.30 Curling, herrar, final

23.00 Bob, herrar, fyra, 1:a och 2:a åket



Lördag 23 februari

00.15 Ishockey, herrar, semifinal

02.45 Konståkning - Uppvisning

17.30 Skidor - längd, herrar, 50 km klassisk stil

18.00 Slalom, herrar, första åket

20.15 Ishockey, herrar, bronsmatch

21.00 Slalom, herrar, andra åket

21.00 Skridsko, damer 5.000 m

23.00 Bob, herrar, fyra, 3:e och 4:e åket



Söndag 24 februari

Annons
Annons
Annons